Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Avicularia versicolor (Ptasznik wielobarwny)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Avicularia versicolor (Ptasznik wielobarwny) - Walckenaer, 1837

Avicularia versicolor (Ptasznik wielobarwny) Autor: mr_JUZIK_
Avicularia versicolor jest najpiękniej ubarwionym ptasznikiem z rodzaju Avicularia. Dorosłe osobniki mają połyskujący metalicznie niebiesko głowotułów (niekiedy ta barwa wpada w metaliczną zieleń), odwłok porośnięty jest długimi, różowymi włoskami. Odnóża są również gęsto owłosione podobnej barwy włoskami. Na odwłoku występuje ciemne lusterko. Nie ma różnic w ubarwieniu samców i samic. Młode są ubarwione całkowicie odmiennie. Są intensywnie niebieskie, z ciemną kreską na odwłoku. Ubarwienie zmienia się w trakcie wzrostu pająka - po piątej wylince na odwłoku pojawia się różowawy kolor, około siódmej wylinki młody A. versicolor jest ubarwiona podobnie jak osobniki dojrzałe. Odmienne ubarwienie tego gatunku od innych ptaszników z rodzaju Avicularia jest spowodowane jego wyspowym występowaniem. Dorasta do 6 cm (z rozpostartymi odnóżami do 15 cm), samce są mniejsze i najczęściej osiągają rozmiary 11 cm (łącznie z odnóżami).Żyją krótko jak na ptaszniki - samice około 6 lat, samce około pół roku po ostatniej wylince.
Avicularia versicolor (Ptasznik wielobarwny) Autor: mr_JUZIK_
Warunki naturalne
Na wolności występuje na Wyspach Morza Karaibskiego, Gwadelupie i Martynice. Sklasyfikowany w 1837 roku przez Walckenaer'a. Synonimem Avicularia versicolor jest Aranea hirtipes. Zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne, w koronach drzew, z których bardzo rzadko schodzi. W naturze poluje na małe jaszczurki i żabki. Aktywny głównie o zmierzchu i nocą.

Ciekawostki
Jako gatunek nadrzewny jest szybki i bardzo dobrze skacze. Avicularia versicolor można trzymać w grupach po kilka sztuk, jeżeli spełnimy kilka warunków: odpowiednia ilość pożywienia i dostatecznie duże terrarium. Jest to ptasznik nadający się dla osób, którzy już mają jakieś doświadczenie w trzymaniu tych zwierząt. Młode do 3 wylinki czasami padają bez wyraźnej przyczyny. Ukąszenie tego gatunku nie jest niebezpieczne dla człowieka, zresztą niezwykle rzadko do niego dochodzi. Pająk ten nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka.

Terrarium
Powinno mieć wymiary 30/20/30 cm (dł./szer./wys.). Wygodnym podłożem jest torf kwaśny lub włókno kokosowe. Do pomieszczenia ptasznika należy koniecznie włożyć konary, których zwierzę użyje do budowy kryjówki. Gatunek ten najczęściej wytwarza pajęczynę umiejscowiona z reguły jak najwyżej. Miseczka z wodą nie jest konieczna, aczkolwiek nie zaszkodzi. W terrarium powinna być doskonała wentylacja. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26-28°C (nocą może być o kilka stopni niższa), a wilgotność powinna wynosić około 70-80%.

Żywienie
Młode pajączki niechętnie jedzą larwy mącznika młynarka - najlepiej jest podawać im odpowiedniej wielkości świerszcze. Osobniki większe i dorosłe karmimy również świerszczami, a od czasu do czasu urozmaicamy im dietę szarańczą lub karaczanami.

Rozpoznawanie płci
Samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, nie posiadają natomiast haczyków na przedniej parze odnóży i są mniejsze od samic.

Rozmnażanie
Przed kopulacją należy oba ptaszniki dobrze nakarmić, chociaż samica bardzo rzadko przejawia agresję w stosunku do swojego partnera. Kokon wytwarzany jest najczęściej 5-7 tygodni po kopulacji, ale czasami trwa to dłużej. W kokonie znajduje się stosunkowo mało jajeczek - do 100 sztuk (przeważnie jednak około 30 - 40). Nimfy opuszczają kokon po około 50 dniach. Maluchy najlepiej trzymać w temperaturze 23 - 27 stopni. Młode dojrzewają w niecałe dwa lata.


Autor:
Anna Pyzara-Ratajczak - Awikularia
na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury :
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
Tenże, Chov sklipkanu, 2001;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
U. Dost, Zwierzęta w terrarium, 2000;
G. Stadler, Vogelspinnen, 2000;

Autor zdjęć: mr_JUZIK_
komentarz[5] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423408
Dziś554
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.035 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji