Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Artykuły > Opis gatunku: Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa)

Karaczan madagaskarski Wielkość
Karaczan madagaskarski osiąga duże rozmiary, dorasta od 6 do 8 cm długości. Wykorzystywany w hodowli karmowej przy karmieniu dużych ptaszników (np.Theraphosa blondi), jaszczurek, weży.

Długość życia
Życie owadów uwarunkowane jest od temperatury w której je trzymamy. Dlatego karaczany te mogą żyć od 6 do 12 miesięcy.

Wygląd
Karaczany madagaskarskie nie posiadają skrzydel, zarówno samiec jak i samica. Głowa oraz polyskująco czarne przedplecze, które wygląda jak masywna zbroja. Karaczan madagaskarski
Kolejne segmenty tułowia są brązowe z ciemniejszymi przebarwieniami na obrzeżach. Odwłok brązowy, a na każdym segmencie dwa rzędy czarnych plamek.

Rozróżnianie plci
Dymorfizm płciowy jest u karaczanów dobrze zaznaczony.Samice są większe od samców. Samce mają na przedpleczu parę "rogów"oraz dluższe i szersze czulki, samice natomiast mają płaskie przedplecze. Kończyny mocne, koloru czarnego z kolcami na goleniach. Larwy czarne lub brunatne,z wyraźnym splaszczeniem ciala, charakteryzują się również wydlużonym cialem, co jest rzadko spotykane u innych gatunków karaczanów.
Karaczan madagaskarski
Występowanie
Występują na Madagaskarze, a dokladniej zamieszkują tropikalne lasy deszczowe wschodniej części wyspy, gdzie kryją się w poszyciu leśnym.

Aktywność
Owady nocne, którymi są karaczany, kryją sie na madagaskarze przed naturalnym wrogiem czyli lemurami.W sztucznych warunkach terraryjnych aktywne również w dzień jednak przy niezbyt intensywnym oświetleniu. Karaczany madagskarskie poruszają się niezgrabnie i powoli.

Terrarium
Jako podloże stosujemy substrat kokosowy wymieszany z torfem lub ziemią ogrodową o grubości około 2 - 5 cm. Za kryjówki poslużą nam duże kawałki kory, korzenie, próchno, używamy również kamieni tworząc groty i Karaczan madagaskarski szczeliny, w których mogą się chować owady. Pamiętamy jednak o dobrym umocowaniu kamieni, bo przy dużej sile tych karaczanów mogą je przesuwać i przykliszczać się wzajemnie. Również ścianki terrarium możemy zagospodarować wykladając je korą drzew lub korkowcem. W terraium nie dajemy żywych roślin, owady potraktują je jako pokarm. Do utrzymania odpowiedniej wilgotności używamy miseczki z wodą. Wymiary terrarium 35/40/35 cm (dl.x szer. x wys.). Przy dużym zagęszczeniu osobników zalecane jest terrarium o większej powierzchni .Do zwiekszenia powierzchni życiowej owadów nadają sie powyżej wspomiane kamienie i konary, które mogą stanowić liczne kryjówki i schronienia.

Oświetlenie
Oświetlenie nie jest konieczne dla wszystkich gatunków karaczanów. Przeważnie karaczany go unikają chowając sie w jamkach i szczelinach. Jeżeli jednak chcemy oświetlać terrarium stosujemy żarówkę 15W w cyklu 10-12 godzinnym.

Temperatura i wilgotność
Zalecana temperatura to 25-32°C, może być niższa - najlepiej jednak, żeby nie spadala poniżejj 20°C, ma to wpływ na tempo wzrostu larw, jak i na długość życia doroslych owadów. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 50-80%, terrarium codziennie zraszamy wodą lub wstawiamy miseczkę z wodą, o której byla mowa powyżej.

Karmienie
Podajemy pokarm mokry i suchy. Do mokrego zaliczamy: owoce, ale także inny material organiczny. Suchy natomiast stanowią: płatki owsiane, otręby pszenne, okruchy chleba, granulwany pokarmy dla ryb lub pokarm dla psów, kotów. Niekiedy, żeby urozmaicić menu naszym podopiecznym podajemy kawalki mięsa (np. kawalki piersi z kurczaka). Pilnujemy, żeby pokarm nie zapleśniał. Do utrzymania odpowiedniej czystości należy używać miseczek, z których szybko i latwo można usunąc psujące się pożywienie i niezjedzone resztki pokarmu.

Rozmnażanie i wychów mlodych
Karaczan magagaskarski jest jajożyworodny, samice noszą pakiety jaj zwane ootekami w swoim ciele, 20-40 mlodych przychodzi na świat po trwajacej maksymalnie 7 miesiecznej "ciąży". Larwy rodzą się czarne, owalne, ich cialo jest dość gładkie. Posiadają jasne plamki na grzbietowej stronie tułowia. Mają około 7-9 mm długości ciala i charakteystyczne jego splaszczenie oraz wydlużenie, o którym pisalem powyżej. Temperatura jest glównym czynnikiem ich szybkiego wzrostu, a dojrzalość plciową osiągają po okolo 6-8 miesiącach. Mlode larwy żywią się tym samym pokarmem co osobniki dorosle.

Ciekawostki
Gatunek karaczana najchętniej hodowany przez terrarystów. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy jego rozmiary oraz groźny wygląd ,który potęgowany jest przy dość licznej obsadzie w terrarium. Cechą szczególną Gromphadorhina portentosa jest syczenie w razie zagrożenia lub przepychanek podczas poruszania się miedzy innymi wspólmieszkańcami terrarium. Nieprawdą jest, że syczą tylko samce, obie płcie są do tego zdolne. Wypychają z dużą silą powietrze z tchawicy, wydając przy tym syczący dzwięk o sile 90 decybeli !!! Mimo swoich rozmiarów jest jednak zwierzęciem ugodowym, możemy go śmialo trzymać w jednym pojemniku z innymi gatunkami karaczanów. Karaczan madagaskarski posiadl zdolnośc chodzenia po gladkich powierzchniach w każdym stadium rozwoju, dlatego należy przykrywać terrarium. Uciekiniera jadnak nie trudno zauważyć przy tak dużej wielkości.

Źródlo: "Encyklopedia terrarystyki" Eugene Bruins i wlasne obserwacje i hodowla

Autor: BoNo
komentarz[2] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423405
Dziś551
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.024 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji