Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Kameleon Jemeński
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Kameleon Jemeński

WIELKOŚĆ:
Jest to duży, piękny gatunek kameleona. Samce dorastają do 60cm, choć przeważnie do ok. 40cm a samice maksymalnie do 45cm.

WYGLĄD:
Młode kameleony są zielone z kilkoma ciemniejszymi lub białymi pasami. Dorosłe samce mogą przybierać kolory takie jak: pomarańczowy, zielony, żółty, niebieski, czerwony lub brązowy. Samice są na ogół pomarańczowo- zielono- brązowe. Po zapłodnieniu samica robi się znacznie ciemniejsza z jaskrawymi plamkami. Gdy, zauważymy, że nasz kameleon zrobił się ciemny bezzwłocznie należy sprawdzić warunki panujące w terrarium i ograniczyć stres zwierzęcia.
Na głowie tych kameleonów znajduje się pokaźny kask, czyli wypukłość czaszki. U samic jest on znacznie mniejszy.

WYSTĘPOWANIE:
Południowa część Półwyspu Arabskiego, tereny górskie i wyżynne w południowo-zachodniej Jemenie. (Od krainy Asir w Arabii Saudyjskiej po Aden w Jemenie)

DYMORFIZM PŁCIOWY:
Kameleony jemeńskie to jedne z nielicznych jaszczurek, których płeć możemy rozpoznać zaraz po wykluciu się młodych. Samce tego gatunku posiadają ostrogi tzn. nieduże wyrostki na tylnych łapach w okolicy pięty. Po za tym, jak u wielu innych jaszczurek samce mają zgrubiałą nasadę ogona.

ROZMNAŻANIE:
W naturze okres rozrodczy trwa od września do października. Samica, która jest gotowa do rozrodu nie próbuje odstraszyć samca, na jego widok nie przybiera czarnej barwy. W ciągu jednego dnia jaszczurki kopulują ze sobą kilkakrotnie, następnie samica przybiera barwy ciążowe. W tym momencie należy rozdzielić kameleony. Ciąża trwa od 3 do 6 tyg. Po tym czasie samica składa do 85 jaj (przeważnie jednak 30-50). Rozwój zarodkowy trwa 120-280dni i powinien odbywać się w temp. (w dzień) ok. 30*C (w nocy) ok. 20-22*C. W stałej zbyt wysokiej temp. lub w zbyt wysokiej wilgotności zarodki giną.
Młode bardzo szybko rosną. Dojrzałość płciową osiągają już po ok. 3-4 mies. Samice po 5 mies. mogą już składać jaja.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
3-8lat. Przeważnie jednak u samców jest to 4 lata a u samic nie więcej niż 3.

ŻYWIENIE:
Jest to żarłoczny, wszystkożerny kameleon, często przejawiający indywidualne gusta. Pokarm roślinny tych zwierząt powinien stanowić od 5% do 30%. Postawą diety powinny być karaczany i świerszcze. Po za tym, dla urozmaicenia, podajemy również mączniki, mole woskowe, szarańcze, motyle i ich larwy, jedwabniki, pająki oraz (inny) plankton łąkowy. Dieta kameleona powinna być jak najbardziej urozmaicona. Młode karmimy 2 razy dziennie a po osiągnięciu przez nie 18cm (z ogonem) raz dziennie. Jaszczurka ta powinna mieć zawsze czystą i świeżą wodę do picia. Kolejną ważną sprawą są witaminy i wapno. Dorosłym podajemy je raz w tygodniu a młodym oraz samicą w ciąży codziennie.

TERRARIUM:
Kameleony powinno trzymać się pojedynczo (trzymanie w parach bądź grupach nie jest możliwe!) w bardzo przestronnych terrariach z dobrą wentylacją. Idealne wymiary to 100x100x100cm. W terrarium nie powinno zabraknąć gałęzi do wspinania się oraz dużej ilości mocnych roślin. Dobrym rozwiązaniem jest wodospad lub inny „kapiący” wodny system ponieważ kameleony nie zbyt chętnie piją wodę stojącą.
Temp. w terrarium powinna być zróżnicowana i wynosić w różnych miejscach terrarium od 25*C do 35*C, w nocy wystarczy temp. pokojowa.
Należy pamiętać również o regularnym naświetlaniu kameleona promieniami UV.
Terrarium należy spryskiwać ok. 2 razy dziennie tak by wilgotność w dzień wynosiła 40-50% a w nocy do 80%.

UWAGI:
Jaszczurka ta jest polecana tylko dla doświadczonych hodowców. Bardzo łatwo ja zestresować a długotrwały stres często kończy się śmiercią zwierzaka. W żadnym razie kameleon nie nadaję się na pierwsza jaszczurkę i warto o tym pamiętać gdy zauroczeni jej wyglądem będziemy chcieli przyjąć ją pod swój dach.


Autor: EwusQa - Ewa Salwerowicz
Gadu-Gadu: 7518207
E-mail: ewusqa1315@wp.pl
Autor: EwuśQa
komentarz[12] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423407
Dziś553
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.024 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji