Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 5001 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Ciekawostki > Największy pająk
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi)
Uważa się, że jest to największy, jak dotąd odkryty ptasznik (a zarazem największy pająk - razem z drugim przedstawicielem swojego rodzaju - Theraphosa apophysis).

Opis:
Dorasta nawet do 30 cm. Jego waga nie przekracza 320 gramów. Występuje w kolorach od brązu do czerni. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie kłami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.

Wiek tych pająków jest bardzo zróżnicowany - samice żyją nawet paręnaście lat, natomiast samce około roku/dwóch lat od ostatniej wylinki (w sumie około 2-4 lat). Zamieszkuje Brazylię, Gujanę Francuską, Gujanę, Surinam i Wenezuelę.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Ptasznik_goliat"

Autor: DuSka
komentarz[1] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 5

Odsłon:15430960
Dziś3326
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.045 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji