Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Pandinus imperator - Skorpion cesarski
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Pandinus imperator - Skorpion cesarski

Pandinus imperator (Skorpion cesarski) Autor: Bull - Kamil Klimosz

Nazwa gatunku:
Nazwa łacińska: Pandinus imperator
Nazwa polska: Skorpion cesarski

Wprowadzenie:
Gatunek opisany przez C.L. Koch'a w 1841 roku. Na wolności zamieszkuje Afrykę - Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Sierra Leone, Nigeria, Kongo, Gwinea Równikowa, Kamerun, Benin, Gwinea, Gwinea Bissau, Gabon, Togo i Liberię. Zamieszkuje zarówno lasy deszczowe jak i suche tereny. Aktywny w nocy - w dzień przesiaduje w norach
wykopanych w ziemi przez siebie lub przez inne osobniki.
Pandinus imperator (Skorpion cesarski) Autor: Bull - Kamil Klimosz
Wielkość:
Pandinus imperator to oficjalnie największy skorpion świata.
Osiąga do 20 cm i wagę 30-40 g. Ciężarna samica może ważyć 50 g.

Wygląd:
Skorpion cesarski przeważnie jest czarny lub ciemno-szary chociaż czasem zdarzają się osobniki zielonkawe, brązowe lub nawet niebieskawe. Posiada silne, duże i masywne szczypce, które świadczą o słabym jadzie tego gatunku.

Długość życia:
W niewoli w dobrych warunkach żyje 8-10 lat

Charakter:
Jest to chyba najłagodniejszy skorpion na świecie. Jest płochliwy i w dzień się chowa. Jest bardziej wyczulony na drgania podłoża niż ptaszniki, dla tego zamiast uciekać, częściej nabiera formę obronną, szczypie i uderza szczypcami a nierzadko próbuje ukłuć kolcem jadowym! Dla tego przed zakupem skorpiona cesarskiego powinniśmy się zabezpieczyć w długą pensetę - najlepiej ok. 30cm.

Terrarium:
Wymagane terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 40x30x30 (dł., szer., wys.) Oczywiście jeśli ktoś ma zamiar hodować więcej osobników w jednym terrarium musi ono być większe, ponieważ gdy będą miały ciasno mogą się pozjadać. Jako podłoże stosujemy około 5-10 cm warstwę torfu kwaśnego lub włókna kokosowego. Musimy również pamiętać o zamontowaniu baseniku z wodą, który będzie służył jako poidełko oraz nawilżacz. Niezbędne są również jakieś korzenie, sztuczne kwiaty lub skorupa orzecha kokosowego (wcześniej odpowiednio zabezpieczonego przed pleśnią) w których skorpion będzie się w dzień chował.

Temperatura i wilgotność:
Idealna temperatura to 25-30°C lecz o kilka stopni niższa nie powinna sprawić problemu. Temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C. Wilgotność powietrza powinna być w granicach 70-80%. Dogrzewanie żarówką nie jest konieczne chyba, że w domu panuje temperatura niższa niż 20°C. Nie wolno też przesadzać, bo możemy przegrzać naszego pupila. W nocy żarówkę należy wyłączyć, ponieważ u skorpionów niezbędny jest cykl dnia i nocy.

Wylinka:
Skorpiony jak wszystkie pajęczaki co jakiś czas muszą zrzucić stary chitynowy naskórek, ponieważ ona razem z nimi nie rośnie. U młodych jest to dość częstym zjawiskiem i z wiekiem dochodzi do niego coraz rzadziej. U dorosłych występuje raz na kilka lat. Przed wylinką skorpion jakiś czas nie przyjmuje pokarmu (przeważnie około tygodnia).
Wylinka trwa od 30 min do nawet kilku godzin. Skorpiony w przeciwieństwie do ptaszników zrzucają skórę stojąc na odnóżach, czyli nie kładą się na "plecy". Podczas wylinki nie wolno dotykać skorpiona, nie wolno go denerwować np. trzęsąc terrarium i należy sprawdzić czy ma wilgotno, ponieważ przy przesuszeniu może mieć problemy z wylinieniem.

Żywienie:
Młode karmimy, pinkami, madami, wylęgiem świerszczy, małymi owadami łąkowymi. Dorosłym podajemy: świerszcze, larwy drewnojada, karaczany a nawet młode myszy. Młodym pokarm podajemy dość często czyli 2-3 razy w tygodniu w zależności od wielkości i rozmiarów. Starszym lub dorosłym 1-2 razy na tydzień. Jeśli odważymy się podać myszkę lub inny pokarm podobnej wielkości, musimy się liczyć z tym, że skorpion będzie pościł dłuższy czas, co może trwać kilka tygodni a słyszałem, że nawet miesięcy.

Dymorfizm płciowy
Jedynym sposobem na rozpoznanie płci u skorpionów jest porównanie grzebieni (pektyn). Samce posiadają je znacznie dłuższe.

Rozmnażanie:
Wiele ludzi twierdzi, że Pandinus imperator to gatunek najłatwiej rozmnażany w niewoli.
W hodowli skorpion cesarski osiąga zdolność do kopulacji po 2-3 latach.
Samica po kopulacji rodzi młode po upływie ok. roku. Jest ich zwykle do 35 sztuk.

Uwagi:
Skorpion cesarski jest polecany początkującym hodowcom, co nie znaczy, że jest łagodny jak baranek. Sam się przekonałem, że potrafi dotkliwie uszczypnąć swoimi masywnymi szczypcami. Jad ma słaby i raczej służy im do obrony, dla tego często widziałem u swoich pandinusów próby zaatakowania kolcem jadowym. Dla tego przed zakupem należy zaopatrzyć się w pensetę najlepiej koło 30 cm długości. Pandinus Imperator jest chroniony konwencją waszyngtońską CITES. Osobom uczulonym na jad pszczoły, osy radziłbym się wstrzymać od zakupu tego pajęczaka.Autor: Bull - Kamil Klimosz
Gadu-Gadu: 1328574
E-mail: bull_shit@boo.pl

Autor zdjęć: Bull
komentarz[3] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423399
Dziś545
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.019 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji