Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Wąż zbożowy - Elaphe guttata
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Wąż zbożowy - Elaphe guttata

Wąż zbożowy (Elaphe guttata) Autor: Bull - Kamil Klimosz
Nazwa polska: Wąż zbożowy, połoz zbożowy
Nazwa łacińska: Pantherophis guttatus
Nazwa angielska: Cornsnake, Red Ratsnake

Występowanie:
Na wolności występuje w U.S.A. Głównie w New Jersey, na Florydzie, Tennessee, wschodni Texas, środkowa Luisiana i żadko wschodnia Oklahoma.
Zamieszkuje zarówno lasy jak i suche tereny stepowe, pola uprawne i łąki. Nierzadko zdaża się amerykanom spotkać tego węża w swoim ogródku, co czasem może nieprzyjemnie zakończyć się dla węża.

Rozmiar:
Osiąga rozmiary przeważnie 120-130cm. Zdarzają się osobniki, które dorastają nawet do 180cm, ale to niezwykle rzadko.
Wąż zbożowy (Elaphe guttata) Autor: Bull - Kamil Klimosz
Długość życia
W niewoli przy optymalnych warunkach nawet do 20 lat. Przeważnie ok. 15 lat.

Aktywność:
Wąż zbożowy prowadzi mimo sporów terrarystów raczej zmierzchowy tryb życia, aczkolwiek, moja zbożówka nierzadko urządza sobie wycieczki po terrarium w ciągu dnia.

Karmienie
Młode wężyki należy karmić 3 razy na 2 tygodnie. Większe raz na tydzień. Najlepiej podawać gryzonie np. myszy, lub szczury.
Można równierz podawać pisklęta kurczaków. Niektóre osobniki potrafią przyjmować martwe gryzonie, co jest ułatwieniem dla hodowców mających trudny dostęp do żywych.
Wąż zbożowy - Młody osobnik (Elaphe guttata) Autor: Bull - Kamil Klimosz

Temperatura i oświetlenie:
Temperatura w terrarium powinna panować 24-27 stopni C. Jeżeli w pokoju panuje mniej należy dogrzać terrarium. Najlepiej i najczęściej dogrzewa się żarówką umieszczoną gdzieś u góry terrarium. Musimy żarówke dobrze zabezpieczyć np. siatką na owady, ponieważ wąż może się oparzyć. Cykl powinien trwać 12 godzin. Na noc należy wyłączać wszelkiego rodzaju światła - temperatura może spaść o kilka stopni. Nie polecam dogrzewania kamieniami ani kablami grzewczymi, ponieważ nie raz zetknąłem się z przypadkiem poparzenia węży i innych gadów.

Terrarium:
Optymalne wymiary dla dorosłego osobnika to: 100/60/60 cm (dł/szer/wys).
Terrarium powinno być wysypane na dnie 5-8 centymetrową warstwą torfu lub włókna kokosowego.
Niezbędnym elementem w terrarium jest basenik z wodą, który służyć będzie jako poidełko, wąż będzie się w nim moczył przed wylinką i wypróżniał. Basen równierz dobrze nawilża powietrze. Niezbedne są równierz wszelkiego rodzaju kryjówki. Polecam połamaną i odwróconą doniczkę, jakieś konary wcześniej odpowiednio zabezpieczone przed pleśnią (Wyparzenie w gorącej wodzie z solą) itd.
Terrarium można udekorować roślinnością sztuczną jak i żywą, chociaż ja żywe rośliny odradzam, ponieważ nasz pupil będzie się po nich wspinał i może je połamać.
Młode wężyki można trzymać w faunaboxach przygotowanych podobnie jak terraria. Należy pamiętać, że węże to zwierzęta, które potrafią uciec przez małą szczelinę, więc przed włożeniem węża do terrarium radze dobrze uszczelnić wszystkie nieścisłości.

Wylinka
U węży zbożowych bardzo łatwo zaobserwować zbliżającą się wylinkę. Około tydzień przed tym zjawiskiem skóra węża staje się ciemniejsza i kolory robią się mdłe i wyblakłe. 2-3 dni poźniej oczy zmieniają kolor na "mleczny" co ogranicza widoczność węża, więc radził bym przez ten czas go nie drażnić, ponieważ może być bardziej agresywny. Po kilku dniach oczy wrócą do swoich kolorów i po upływie kolejnych 3 dni wąż zrzuca skórę. Istotne jest, aby w okresie, kiedy przygotowuje się do wylinki wąż miał czystą i świeżą wodę, w której napewno będzie się moczył. Niezbędne są równierz różne twarde przedmioty o które podczas linienia będzie się ocierał (kamienie, gałęzie itd).

Wilgotność:
Powinna panować ok. 60%

Zimowanie:
Wielu hodowców uważa, że węże zbożowe należy zimować bez względu na to czy zamierzamy je rozmnażać czy nie. Ja jednak uważam, że jeśli nie mamy zamiaru ich rozmnażać to zimowanie jest zbędne.
Ja swojej zbożówki nie usypiałem i ma się dobrze.
Jeśli jednak chcemy rozmnożyć to zalecałbym zimowanie. zbożówki rozmnażają sie takze bez zimowania, aczkolwiek faktycznie lepiej jest te wężyki przezimować. Na początku listopada należy stopniowo obniżać temperaturę do kilkunastu stopni. W tym czasie nie powinniśmu karmić węża. Istotne jest aby wąż dobrze wypróżnił się z nieczystości. Po upływie ok. 3 tygodni od obnizenia temperatury należy pupila przełożyć do np. faunaboxu wypełnionego wiórami drewnianymi lub torfem. Ściółki powinno być tyle, aby wąż mógł cały bez trudu się zakopać. W pojemniku powienien znaleźć się pojemnik z wodą służący jako poidełko. Tak przygotowane pudełko zanosimy w chłodne i wilgotne miejsce (temperatura ok.10-12 stopni C). Idealnie sprawdzają się w tym celu piwnice. Radzę co kilka dni zaglądać do pupila, czy jest wszystko ok. Zimowanie powinno trwać ok. 4 miesięcy. Wybudzanie ze snu jest odwrotne do usypania. Należy podnosić stopniowo temperaturę aż do optymalnej 24 - 27 stopni. Po wybudzeniu po upływie 2 tygodni wąż będzie znów aktywny i głodny.
Zimować można razem kilka osobników jednej płci. Nie powinno się mieszać płci. Nie wolno zimować młodych osobników do pierwszego roku życia, ani chorych i słabszych, ponieważ mogą tego nie przeżyć.

Rozmnażanie
W niewoli węże zbożowe najlepiej parzyć w 2-3 tygodnie po zimowaniu. Na wolności jest to okres między marcem a majem. Samca należy wpóścić do terrarium samicy na około 2 tygodnie, ponieważ do stosunku dochodzi kilkakrotnie. Po tym okresie samica będzie bardziej łakoma na jedzenie i powinno się ją trochę częściej karmić. Miesiąc przed złożeniem jaj samica nie będzie przyjmowała pokarmu, ponieważ nie będzie miała na niego miejsca w swoim wąskim ciałku - będzie ono wypełnione jajami. Po ok 2 miesiącach od stosunku samica złoży jaja. Wybierze sobie na to odpowiednie miejsce pod korzeniami lub za konarami, gałęziami itd. Jaj jest zwykle od kilku do kilkunastu. Do kilku godzin po złożeniu jaj samica będzie ich broniła owinięta wokół nich. Wtedy najlepiej jest nie zbliżać się do niej, ponieważ będzie bardziej agresywna niż zwykle. Po upływie kilku godzin samica opóści jajka i zostawi je na pastwe losu nie interesując się nimi. Warunki terrarium nie pozwalają na prawidłowe wyklucie się młodych, więc musimy przenieść jajka do inkubatora, który łatwo jest samemu zrobić. Nie wolno obracać jajek i należy je ułożyć i przenieść w takiej pozie w jakiej zostały złożone. Wilgotność powinna być w granicach 85%, a temperatura ok. 30°C. Powinniśmy dość często zaglądać do jajek i sprawdzać, czy któreś nie zapleśniało, ponieważ zaniedbanie tego może spowodować pleśnienie kolejnych jajek. Po 2 miesiącach od złożenia klują się młode węzyki mające zwykle 20-25cm. Po około tygodniu od narodzin wężyki pierwszy raz zrzucają skórę i wtedy zaczynają przyjmować pokarm. Należy podać im mysiego noworodka, chociaż często młode nie chcą jeść, więc musimy karmić przymusowo. Można równierz podać małe kawałki wątróbki wieprzowej lub serca wołowego.

Rozpoznawanie płci:
Samice są masywniejsze i dorastają do większych rozmiarów. Samiec posiada szerszy i dłuższy ogon.
Rozpoznać płeć można na kilka sposobów np. sondowanie lub wynicowanie hemipenisów. Polecam takie zabiegi tylko doświadczonym terrarystą, ponieważ niedoświadczenie może spowodować krzywde wężowi.

Uwagi:
Wąż zbożowy to najczęściej spotykany wąż w naszych terrariach ze względu na swój łagodny charakter. Oczywiście zdarzają się osobniki agresywne, które potrafią dotkliwie ukąsić. Wąż zbożowy nie posiada jadu a ofiary uśmierca dusząc. Zaniepokojony potrafi "grzechotać" ogonem, uderzając nim o podłoże. Na suchych liściach lub wiórkach drzewnych może to przypominać odgłos grzechotania grzechotnika. Gatunek ten jest polecany początkującym terrarystą. NIE jest objęty konwencją waszyngtońską CITES.

Odmiany barwne:
Wybrałem kilka ważniejszych odmian barwnych węża zbożowego. Wszystkie nazwy są w języku angielskim.

 • Amber

 • Amelanistic

 • Anerytheristic

 • Aztec

 • Blizzard

 • Blood red corn

 • Butter corn

 • Candy cane corn

 • Caramel

 • Crimson

 • Ghost corn

 • Hypomelanistic

 • Snow corn

 • Striped

 • Zig-zag
 • Autor: Bull - Kamil Klimosz
  GG: 1328574
  E-mail: bull_shit@boo.pl

  Autor zdjęć: Bull

  Kilka małych błędów zauważył i poprawił KORSAKOW za co dziękujemy.
  komentarz[4] |

    Aktywność

  Użytkowników: 2481
  Ostatni: Retic1997

  Gości na stronie: 1

  Odsłon:15423397
  Dziś543
  Dziennie:3086
  Rekord27676
  (dnia)04-04-16

  Więcej statystyk    Ankieta

  Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

  Ta, jest wporzo
  Mogłoby być lepsze
  Chyba kupie sobie nowego pająka
  Jestem za równouprawnieniem kobi  [wyniki (442) | starsze ankiety]


  © 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.043 sekundy.
  Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
    Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji