Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Boa dusiciel (Boa constrictor)
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Boa dusiciel – Boa constrictor
Boa dusiciel (Boa constrictor) Autor: Sabina

Nazwa polska: Boa dusiciel
Nazwa łacińska: Boa constrictor
Nazwa niemiecka: Abgottschlange bądź Koingsboa

Występowanie:

Występuje w Ameryce środkowej i Południowej. Podgatunki mają różne zasięgi geograficzne. Boa constrictor imperator występuje w Ameryce środkowej o różnych odmianach, takich jak: Belize, Mexico,
Columbia, Ecuador, El Salvador, Costa Rica, Honduras, Nicaragua. Boa constrictor constrictor w
północnej części Ameryki Południowej, odmiany: Peru, Brazl, Guyana, Surinam, Venezuela.
Boa constricor longicauda w północnej części Peru. Boa constrictor occidenstalis w północnej Argentynie
i Paragwaju. Boa constrictor amarali w południowej Brazylii i wschodniej Bolivii i Paragwaju. Boa
constrictor ortoni w Peru.

Wygląd:

Mała trójkątna głowa oddzielona od reszty ciała. Oczy są małe z pionową źrenicą i jasnożółtą tęczówką, przez którą przebiega pozioma tęczówka Umaszczenie jest jasnobrązowe z ciemnobrązowymi lub ciemnoczerwonymi plamami na ogół otoczonymi jasną obwódką.

Cechy szczególne:

Atrakcyjny i popularny wąż, jajożyworodny, rzadko przejawiający agresję.

Rozmiar:

Dorasta w zależności od podgatunku. Osiąga max 5,5 metra na wolności. Samice są większe od samców o 30-50 cm. W niewoli osiągają do 2,5 m długości.

Długość życia:

Do około 25, a czasem nawet 30 lat

Biotop:

Boa dusiciel zamieszkuje przede wszystkim tropikalne lasy równikowe, gdzie prowadzi nadrzewny tryb życia. Dobrze czuje się również w rejonach stepowych. Najchętniej trzyma się miejsc wilgotnych nad brzegami rzek i strumieni. W wodzie spędza długi czas i czeka tam na ofiary ssaki, ptaki i ryby. W ciągu dnia ukrywa się w jamach, szczelinach, dziurach w ziemi, pod gałęziami. Nie stroni od osiedli ludzkich, gdyż w ich sąsiedztwie łatwiej o gryzonie żerujące w uprawach rolnych.

Aktywność:

Prowadzi nocny i zmierzchowy tryb życia. Czasem jest aktywny za dnia głównie w rejonach o słabym nasłonecznieniu.

Terrarium:

W hodowli boa wymaga dużego, wysokiego terrarium z konarami umożliwiającymi wspinaczkę. Minimalne (!) rozmiary dla dorosłej pary to 100/80/100 cm (dł./szer./wys.).
Na dno dajemy torf z piaskiem w proporcji 1:1 lub włókno kokosowe. Niezbędne jest umieszczenie basenu, odpowiednio dopasowanego do rozmiarów węża, tak by zwierze mogło się w nim zanurzyć. Temperatura wody powinna wynosić 24-26 stopni. Boa spędza w nim długi czas szczególnie przed wylinką i po posiłku. Często oddają w nim nieczystości. W terrarium umieszczamy wszelkiego rodzaju konary, gałęzie i półki służące wspinaczce i zrzucaniu wylinki. Muszą one być dostosowane do wielkości i rozmiarów zwierzęcia. Możemy umieścić także różne kryjówki: odwrócone doniczki, wydrążone pnie, które dajemy w chłodniejsze miejsca w terrarium. Bardzo ważna jest wentylacja, która zapobiega rozwojowi pleśni. Najczęściej zamieszczamy ją w górnej (1/2 pow.) i bocznej (1/3 pow.) ścianie
terrarium. Dla dekoracji umieszczamy w terrarium sztuczne rośliny (żywe nie dają rezultatu, gdyż zostaną zmiażdżone ciałem naszego pupila). Możemy także obłożyć ściany naszego terrarium korkiem lub ozdobić zaprawą murarską.


Oświetlenie:

Terrarium oświetlamy mocną żarówką przez 12 - 14 h na dobę latem i przez 10 h zimą. Stosowanie żarówek z ultrafioletem jest zbędne, gdyż węże czerpią witaminę D3 z pożywienia, a poza tym skóra dusicieli
przepuszcza tylko 1% promieni UV.

Temperatura:

Temperatura w terrarium powinna wynosić 24 - 32 stopni (35 stopni pod promiennikiem) z nocnymi spadkami o 5-8 stopni. Ważne jest umieszczenie kilku źródeł ciepła (kable, skałki grzewcze) by zwierze mogło wybrać sobie odpowiadające mu miejsce.

Wilgotność:

Wilgotność powinna wynosić 60-70% w dzień, a w nocy nawet 80%. Wysoką wilgotność zapewnia woda w baseniku. Terrarium należy codziennie zraszać wodą.

Karmienie:

Boa dusiciele karmimy o zmierzchu, gdyż są wtedy najaktywniejsze. W niewoli najczęściej podajemy myszy, szczury i chomiki, rzadziej młode króliki, świnki morskie i kury. Młode boa karmimy dwa razy na tydzień, a dorosłe raz na dwa tygodnie. Możemy podawać martwe zwierzęta karmowe ubite w humanitarny sposób lub mrożone (rozmrażane w ciepłej wodzie o temp. 30oC). Nie zjedzony pokarm należy usunąć z terrarium. Raz w miesiącu należy podać na każdy metr węża 1,5 tabletki preparatu witaminowego (np. Centrum, Vitaral)


Wylinka

U węży Boa bardzo łatwo można zaobserwować zbliżającą się wylinkę. Około tydzień przed tym zjawiskiem skóra węża staje się ciemniejsza i kolory robią się mdłe i wyblakłe. 2-3 dni pośniej oczy zmieniają kolor na "mleczny" co ogranicza widoczność węża, więc radził bym przez ten czas go nie drażnić, ponieważ może być bardziej agresywny. Po kilku dniach oczy wrócą do swoich kolorów i po upływie kolejnych 2 dni wąż zrzuca skórę. Istotne jest, aby w okresie, kiedy przygotowuje się do wylinki miał czystą i świeżą wodę, w której napewno będzie się moczył. Niezbędne są również różne twarde przedmioty o które podczas linienia będzie się ocierał (kamienie, gałęzie itd).


Oswajanie:

Boa dusiciele bardzo szybko się oswajają i przywiązujązują do właściciela. Oswajają się gdy sprzątamy terrarium, czasem bierzemy węża na ręce, karmimy go. Choć młode osobniki są kąśliwe i trochę agresywne szybko się adaptują do otoczenia. Przed wylinką możemy zauważyć większą agresję u naszego węża co jest spowodowane tym, że zwierzę gorzej widzi.

Rozpoznawanie płci:

Samice są masywniejsze i większe od samców o 30-50 cm, poza tym samce mają po obu stronach kloaki duże pazurki odbytowe, które są u samicy słabo widoczne.

Rozmnażanie:

Czasowe zmniejszenie aktywności stymuluje rozród tych zwierząt. W naturze rozród ma miejsce pod koniec pory deszczowej (wrzesień- listopad) i trwa kilka tygodni. Boa dusiciele osiągają dojrzałość w wieku 3-4 lat (samica 180 cm, samiec 120cm) oczywiście przy dobrym karmieniu. Ciąża trwa od 120 - 200 dni. Jej długość uzależniona jest od kondycji samicy, liczebności miotu, a przede wszystkim od temperatury warunkującej tempo przemiany materii. Należy pamiętać, żeby nie kojarzyć ze sobą osobników: spokrewnionych ze sobą, niedojrzałych płciowo, o złej kondycji. Po połączeniu węzy w październiku, listopadzie ma miejsce zbliżenie i powtarzać się może nawet przez 3 tygodnie. Ilość młodych w miocie waha się od kilku do 60 stuk, przeważnie jednak jest ich nie więcej niż 40. Młode wężyki mają od 35 do 45 cm. Małe boa dusiciele po pierwszej wylince (ma miejsce zazwyczaj w 2 tygodniu życia) zaczynają jeść małe myszki i stopniowo przechodzą na większe ofiary (myszy młode szczury).
Z początku kąśliwe, bronią się przed człowiekiem rzucając się nawet na szyby terrarium, gdy koło niego się przechodzi szybko oswajają się do obecności opiekuna. Rosną szybko i już po roku dobrze wykarmione mają nawet około metra długości.

Uwagi:

W latach 60 i 70 XX wieku był licznie odławiany dla celów terrarystyki i przemysłu skórzanego. Także obszary jego występowania uległy zmniejszeniu na skutek ekspansji ludzkiej. W jego celu ochrony podlega Konwencji Waszyngtońskiej CITES - II załącznik (wyjątkiem jest B.c.occidentalis - załącznik I). Zgodnie z naszym ustawodawstwem posiadane osobniki muszą być zgłoszone do rejestracji w starostwie w ciągu 14 dni od ich nabycia (Dz.U. nr 99/2001, art. 27e).

Odmiany barwne:

 • Albino

 • Striped Albino

 • Coral Albino

 • Snow

 • Anerythristic

 • Striped

 • Ghost

 • Hypomelanistic

 • Paradox Snow

 • Sunglow

 • Arabesque

 • Arabesque Albino

 • Arabesque Hypomelanistic

 • Jungle

 • Super Jungle

 • Jungle Hypomelanistic

 • Motley

 • Zig Zag

 • T+ Albino
 • Autor: Sabina - Sabina Czarnecka
  Gadu-Gadu: 4955591
  E-mail: sabinaczarnecka@yahoo.com

  Autor zdjęć: Sabina
  komentarz[2] |

    Aktywność

  Użytkowników: 2481
  Ostatni: Retic1997

  Gości na stronie: 1

  Odsłon:15423404
  Dziś550
  Dziennie:3086
  Rekord27676
  (dnia)04-04-16

  Więcej statystyk    Ankieta

  Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

  Ta, jest wporzo
  Mogłoby być lepsze
  Chyba kupie sobie nowego pająka
  Jestem za równouprawnieniem kobi  [wyniki (442) | starsze ankiety]


  © 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.026 sekundy.
  Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
    Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji