Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Eublepharis macularius
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Eublepharis macularius - Gekon lamparci

Gekon lamparci (Eublepharis macularius) Autor: JeRy
Wprowadzenie:
Gatunek odkryty w roku 1843 przez Blyth’a. Gekon ten na wolności zamieszkuje tereny Wschodniego Iranu, południowo-wschodni Afganistan, Pakistan, północno-zachodnie Indie. Są to tereny raczej stepowe, suche z dużą ilością kamieni, o czym należy pamiętać przy urządzaniu terrarium. Eublepharis macularius jest w Polsce jaszczurką dosyć rozpowszechnioną i na pewno nie będzie problemu z jej nabyciem.

Wygląd:
Ciało Gekona lamparciego pokrywają małe łuski. Ubarwienie żółto-czarne z licznymi plamkami, jednak deseń zmienia się wraz z wiekiem. Brzuch jest jasno kremowy. Lamparty w odróżnieniu od większości gekonów mają powieki, dzięki temu mogą mrugać i śpią z zamkniętymi oczami. Głowa jest duża i szeroka. Ogon stanowi ½ ciała, jest podzielony na segmenty, u dobrze odżywionych osobników dość szeroki i lekko spłaszczony. Gdy Gekon straci ogon lub jego część, nowy ogon jest ciemniejszy, znacznie krótszy i już nie tak atrakcyjny.

Wielkość:
Osiąga do 20-28 cm długości wraz z ogonem, przy czym ważą od 45 do 65 gramów.
Gekon lamparci (Eublepharis macularius) Autor: JeRy

Długość życia:
Zazwyczaj w granicach 10-15 lat, choć w niewoli zdarzały się również przypadki, że żyły ok. 20 lat.

Aktywność:
Gekony lamparcie są aktywne o zmierzchu i w nocy, wtedy również polują. Dzień spędzają śpiąc i ukrywając się przed promieniami słonecznymi.

Usposobienie:
Główną cechą gekonów lamparcich jest to, iż są niezmiernie ciekawskie. Jeśli tylko mają taką sposobność, możemy być pewni, że będą nas obserwować. Da się to również zaobserwować przy spryskiwaniu terrarium. Mniej oswojone osobniki będą chować się wtedy w swych kryjówkach, za to te bardziej oswojone będą z ciekawością przyglądać się całej operacji, powoli podchodząc do spryskiwacza a nawet spijając wodę prosto z niego! Gekony są jaszczurkami z reguły bardzo łagodnymi, swoje niezadowolenie okazują cichym „skrzeczeniem” lub sykiem. Gryzą bardzo rzadko.

Terrarium:
Lamparty żyją w klimacie suchym, przeważnie na półpustyniach i skalistych zboczach gór, tak wiec budujemy terrarium stepowe. Minimalne wymiary jak dla jednego gekona to 70x40x40 dl/wys/szer. Do budowy można użyć zarówno szkła jak i płyt OSB. Terrarium wyposażamy w różnego rodzaju kryjówki skalne, z korzeni, czy nawet z łupin orzecha kokosowego, w których gad będzie spędzał dzień. Jako podłoża używamy, grubszego piasku, żwirku drobnych kamyczków lub kory. Można stosować je pojedynczo lub mieszać ze sobą. W wyposażeniu nie można zapomnieć o płytkiej miseczce z (zawsze świeżą) wodą, z której gek nie będzie miał problemów z wydostaniem się. Co do roślin w terrarium to już Twoja sprawa. Jednak roślinom potrzeba dużo światła a u zwierząt nocnych nie będzie z tym tak łatwo. Poza tym nie zjedzone świerszcze czy pasikoniki mogą dobrać się do żywych roślin. Tak więc chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sztucznych roślinek.

Oświetlenie:
Nie powinno ono być zbyt intensywne ze względu na nocny tryb życia. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie żarówek używanych w ciemniach fotograficznych lub punktowe oświetlanie terrarium, bądź tez połączenie obu sposobów. Należy tez wprowadzić odpowiednie do pory roku długości dnia i nocy. Gatunek ten nie wymaga oświetlenia UVB.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura w dzień powinna osiągać 28*-32*C, pod źródłem ciepła do 34*-35*C. W nocy zaś temperatura spada do ok. 22*-23*C. Do ogrzewania używamy różnego rodzaju żarówek lub kabli grzewczych. Kamienie grzewcze są raczej niewskazane. Wilgotność zachowujemy w granicach ok. 40%, wieczorem możemy nieznacznie ją podnosić spryskując terrarium.

Wylinka:
Młode Gekony do 3 miesiąca życia powinny być zraszane codziennie, nawet gdy chowają się do kryjówek, gdyż jest im to niezbędne do prawidłowego przebiegu wylinki( a będzie ich na początku dużo). Gekon 1-2 dni przed wylinką robi się niemal biały i wtedy należy mu zapewnić wyższą wilgotność. Możliwe jest, że nigdy nie zobaczysz wylinki swojego gekona, bo on po prostu ją zje. Gekony często tak robią, gdy czują niedobór wapnia w organizmie. Jest to zjawisko naturalne i nie ma się czym przejmować.

Żywienie:
Na wolności Gekon żywi się bezkręgowcami, takimi jak: świerszcze, karaczany, ćmy, oraz pajęczaki. W niewoli jednak lamparty są głównie na „diecie świerszczowej”, ale podajemy im także larwy mączniaka, karaczany, szarańczę, muchy. Tak więc Pisklęta do 4 miesięcy powinny być karmione codziennie (3-5 świerszczy), a młodzież i dorośli co drugi dzień (4-6 świerszczy). Dietę można również urozmaicać o różne owoce(np. maliny, jagody, banany), jednak nie każdy osobnik przystanie na takie innowacje. Latem, gdy jest okazja, sami złapmy coś do jedzenia dla geka na łące, pamiętając o tym by była ona daleko od ulic i pryskanych pól uprawnych. Będzie to zapewne zdrowsze jedzenie i kolejne urozmaicenie. Nie można również zapomnieć o witaminach i wapniu (zwłaszcza przy młodych osobnikach) takich jak np. Vibovit, czy Reptovit.

Dymorfizm płciowy:
Płeć u gekonów lamparcich można rozróżnić już po 3 miesiącu życia, jednak dojrzałość płciową osiągają po około dwóch latach. Samce mają większe głowy i są ogólnie większe i masywniejsze od samic. Samce posiadają również zgrubiałą nasadę ogona i 12-16 porów nad kloaką ułożonych w kształcie odwróconej litery V.

Rozmnażanie:
Największą aktywność godową szacuje się na koniec stycznia. Do kopulacji dochodzi z inicjatywy samca zwykle w godzinach wieczorowo nocnych. Sam akt trwa zaledwie kilka minut. Po około miesiącu samica składa jaja w miejscu gdzie znajdzie najodpowiedniejsze warunki. Wtedy przenosimy jaja do inkubatora, pamiętając przy tym, aby ich nie obrócić. Temperatura inkubacji powinna wahać się w granicach 28*-31*C wilgotność zaś powinna wynosić 80%-90%. Wylęg powinien nastąpić po 30-50 dniach od złożenia jaj, w zależności od temperatury inkubacji. Pisklęta po wykluciu mają 7-8 cm.

Ciekawostka:
Odkryto, że gdy jaja tych gadów inkubuje się w:
- w temp. 26°C mamy same samice.
- w temp. 29°C stosunek płci jest 1:1
- w temp. 32°C stosunek samców do samic wynosi 4:1

Uwagi:
Gatunek szczególnie polecany początkującym hodowcom ze względu na łatwość hodowli.Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl

Autor zdjęć: JeRy
komentarz[3] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423406
Dziś552
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.027 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji