Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Brachypelma albopilosum
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     



Brachypelma albopilosum - Ptasznik kędzierzawy

Wprowadzenie:
Na wolności występuje w Ameryce Południowej i Środkowej głównie w Gwatemalii, Panamie i na Kostaryce. Gatunek ten opisał w 1980 roku Valerio. Gatunek objęty konwencją waszyngtońską CITES. Polska nazwa tego gatunku: Ptasznik kędzierzawy. Jest to najczęściej hodowany ptasznik.

Wygląd:
Ptasznik ten ma jednolite ubarwienie czarne lub brązowe. Zależne to jest od tego jak często pająk przebywa w jasnym świetle. Im dłużej tym jest bardziej brązowy. Całe ciało ma pokryte jasnymi włoskami kędzierzawymi.

Wielkość:
Osiągają do 8 cm ciała i około 15 cm z odnóżami, samce zazwyczaj są mniejsze.

Długość życia:
Samice nawet do 20 lat, samce około 2-3 lat.

Charakter:
Jest to chyba najłagodniejszy gatunek ptasznika. Jest bardzo płochliwy i w przypadku zaniepokojenia ratuje się ucieczką lub wyczesywaniem włosków parzących co u tego gatunku jest częste jak zarówno u innych Brachypelm. Zdarzają się również ugryzienia ale są to przypadki sporadyczne. Ptaszniki te z reguły nie są mało aktywne i większość czasu spędzają w kryjówce.

Terrarium:
Wymagane terrarium dla tego gatunku to 30x20x20 (dł., szer., wys.). Jako podłoże stosujemy około 5-10 cm warstwę torfu kwaśnego lub włókna kokosowego. Stosując włókno łatwiej będzie utrzymać wilgotność w terrarium. Zalecane jest też umieszczenie pojemnika z wodą z którego pająk będzie mógł pić. Ponieważ ptasznik ten większość czasu spędza w kryjówce więc jest ona niezbędna lub jakiś korzeń przy którym pająk zbuduje sobie kryjówkę. Jest to pająk mało wymagający więc ogrzewanie nie jest konieczne. Natomiast jeśli ktoś musi koniecznie dogrzewać terrarium to może zastosować czerwoną żarówkę, która jednocześnie będzie stanowiła oświetlenie.

Temperatura i wilgotność:
Temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C, najczęściej wymagana jest 22-27°C, w nocy 1-2°C niżej. Wilgotność powinna być w granicach 70-80%. Temperaturę można utrzymywać stosując czerwoną żarówkę jak źródło ciepła. Natomiast wilgotność przez regularne (co 2-3 dni) nawilżanie podłoża. Nie należy jednak robić błota.

Żywienie:
Młode karmimy muszkami owocówkami, pinkami, wylęgiem świerszczy, małymi owadami łąkowymi. Dorosłym podjemy: świerszcze, larwy drewnojada, karaczany i inne owady. Podając pokarm najlepiej stosować regułę ze potencjalna ofiara powinna być mniejsza od napastnika. Pokarm podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od wielkości i rozmiarów pająka. Ptaszniki te często grymaszą przy jedzeniu i niekiedy robią sobie głodówki jednak nie należy się przejmować takimi sytuacjami i cierpliwie podawać pokarm. W przypadku gdy pająk nie jest nim zainteresowany należy go wyjąć po kilku godzinach i spróbować nakarmić za 2-3 dni.

Dymorfizm płciowy:
Widoczny u dojrzałych osobników. Nie ma różnicy w ubarwieniu samca i samicy. Samce nie rzadko są mniejsze od samicy. U samca po ostatniej wylince pojawiają się na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, a na pierwszej parze odnóży haczyki.

Rozmnażanie:
Pająki tego gatunku rzadko przejawiają agresje względem siebie podczas zbliżenia jednak
przed kopulacja należy nakarmić pająki. Po sparzeniu samica składa kokon, w którym może być nawet 700 maluchów, ale zdarzają się liczniejsze.

Uwagi:
Pająki należy hodować pojedyńczo, gdyż są kanibalami. Gatunek ze względu na łagodne usposobienie polecany dla osób początkujących zaczynających dopiero swoją przygodę z ptasznikami.


Autor: urbanp - Paweł Urban
Gadu-Gadu: 5292768
E-mail: urbanp@poczta.fm

Autor zdjęć: Bull
komentarz[4] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423402
Dziś548
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk



  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi



[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.102 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji