Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Krab tęczowy - Cardisoma Armatum
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Opis: Krab tęczowy (Cardisoma Armatum)

Autor: Dambala
Nazwa polska: Krab Tęczowy
Nazwa łacińska: Cardisoma Armatum
Nazwa angielska: Rainbow Land Crab

Występowanie:
środkowa i południowa Ameryka. Głównie rejony Brazylii w dorzeczach Amazonki

Rozmiar:
W warunkach naturalnych dorasta do 20 cm. szerokości pancerza. W warunkach domowych do 10 maksimum 15 cm.

Długość Życia:
Są różne dane na ten temat i nie wiadomo za bardzo ile w niewoli żyją, lecz najczęściej podawana długość życia to 5 lat. Aczkolwiek są dane, które mówią, że kraby tęczowe dożywają nawet 10 lat a są źródła, które twierdzą że tylko 3 lata.
Autor: Dambala
Wygląd:
Cardisoma Armatum są bardzo pięknie ubarwione. Odnóża mają pomarańczowe, pancerz niebiesko - granatowy a szczypce przechodzą z białego w błękitny kolor. Jaskrawość kolorów zależy od zapewnionych warunków. Najpiękniejsze kolory zaobserwujemy po wylince.

Aktywność:
Największa aktywność przypada głównie na noc i świt. Wtedy najwięcej buszują i hałasują.

Karmienie:
Kraby nie są wybredne co do pożywienia. Karmimy je:
Mięsem – kawałkami wołowiny i kurczaka
Owocami – jabłka, banany, winogrona, można pomarańczami i mandarynkami
Warzywa – marchew, ogórek, sałata
Inne – mrożona ochotka, mrożone larwy krewetek, suszone krewetki (pokarm dla żółwi, niektóre kraby uwielbiają je)
Kraby karmi się raz dziennie najlepiej wieczorem. Jedzenie najlepiej podawać na jakiś kamień, który jest ponad wodą. W ten sposób zachowamy na dłużej czysta wodę.

Terrarium:
Terrarium a raczej akwa-terrarium powinno się dzielić na dwie części: wodną i lądową w proporcjach 1 do 1 czyli pół na pół. W obydwóch częściach powinniśmy zadbać o kryjówki. Warstwa wody powinna być taka aby krab mógł się swobodnie w niej zanurzyć. Jako podłoże możemy zastosować piasek, żwirek lub kamyczki akwarystyczne, które przed włożeniem do akwarium musimy wygotować. Kwestia wystroju zależy od nas samych ale powinno ono jak najbardziej odzwierciedlać naturalne warunki. Jako dodatkowe wyposażenie najlepiej użyć pompki z filtrem, dzięki temu woda na dłużej zachowa swoją czystość oraz będzie napowietrzana oraz grzałki najlepiej z termostatem (sama dba o stałą temperaturę).

Wielkość terrarium:
Dla jednego kraba powinno wystarczyć akwarium 50 litrowe ale z czasem najlepsze będzie większe. Dla pary lub grupy krabów musi być odpowiednio większe.

Temperatura:
Woda 22 – 28° C Powietrza 28 - 30° C
Spadki temperatury nie są groźne jeżeli nie schodzą poniżej 18° C.

Oświetlenie:
Nie musi być bardzo intensywne, działające w systemie 12-sto godzinnym , krab lubi się wygrzewać. Podstawową funkcję może pełnić zwykła żarówka, która ogrzewa i oświetla. Można również użyć dodatkowo np. świetlówkę (UVA i UVB) . Przy odpowiednich proporcjach będzie to miało wpływ pozytywny na kolorystykę kraba i ustabilizuje jego rytm dobowy.

Wylinka:
Przed wylinką krab przestaje jeść, ciemnieje mu pancerz, siedzi ciągle schowany w swojej kryjówce i zakopuje wejście. Nie karmimy go wtedy ani nie przeszkadzamy - czekamy aż sam się odkopie już pięknie wybarwiony, czyściutki. Pierwszym posiłkiem kraba będzie jego zrzucony pancerz. W ten sposób odzyska on niezbędny do budowy pancerza wapń. Dotykanie miękkiego kraba jest związane z ryzykiem jego śmierci a jakiekolwiek urazy powłoki ciała na pewno do niej doprowadzą. Podczas wylinki krab odzyskuje utracone kończyny.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie kraba w warunkach domowych jest bardzo trudne a nawet nie wykonalne choć są ludzie, którzy twierdzą, że dokonali tego. Ale żeby rozmnożyć kraba trzeba zasymulować fazy księżycowe, przypływy i odpływy wody, odpowiednie wahania temperatury. Symulacja tylu rzeczy i zsynchronizowanie ich jest bardzo trudne i z tego powodu nie mamy możliwości rozmnożenia ich.

Rozpoznawanie Płci:
U krabów z rodziny Cardisoma płeć można rozróżnić bardzo łatwo i szybko. Wystarczy popatrzeć się na odwłok kraba (dolna część jego ciała) i tam ma taką klapkę. Jeśli przypomina ona kształtem literę „V” to jest to samiec a jeśli ma kształt litery „U” to mamy samiczkę. Samica ma szeroką klapkę ze względu na to, że ułatwia jej to znoszenie jaj.

Uwagi:
Cardisoma Armatum jest bardzo często hodowanym krabem dzięki łatwości hodowli i dostępu do nich. Trzeba uważać na nie gdyż są mistrzami ucieczek i bardzo silne. Z tego powodu należy dobrze zabezpieczyć akwarium od góry. Kraby są zwierzętami żyjącymi w grupach, ale są również terytorialne, dlatego najlepiej trzymać jednego samca z samicami unikniemy wtedy walk i możliwości śmierci któregoś z nich. Jeden krab też ma się dobrze. Nie są agresywne w stosunku do właściciela, zagonione jednak potrafią dotkliwie poszczypać (duże osobniki mają wystarczająco siły aby odciąć palec). Przy przenosinach należy je łapać do czegoś (np. słoik) lub delikatnie w ręce, nigdy jednak chwytać za mocno i za odnóża. Krab może je odrzucić.


Autor: Dambala - Radosław Domański
Gadu-Gadu: 4285377
E-mail: radekd85@wp.pl

Autor zdjęć: Dambala
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423411
Dziś557
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.023 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji