Pasek Menu
  Egzotica.pl

  
ZALOGUJ SIĘ:


pamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta?
Możesz je sobie założyć!
 
Pokochaj zwierzęta egzotyczne!

Jesteśmy z wami już 4999 dni
SZUKAJ:
Wiedza > Opisy gatunków > Opis Pyton królewski - Pyton Regius
Hodowla gekonów phelsuma - Aranżacja Akwariów, Terrariów, Wiwiariów     Opis Pyton królewski - Python regius
Python regius Autor: Kamil_15

Nazwa polska: Pyton królewski

Nazwa łacińska: Python regius

Nazwa angielska:
Ball pyton. Zawdzięcza ją swojemu zachowaniu obronnemu, które polega na schowaniu głowy w sploty swojego ciała, dzięki czemu pyton wygląda jak kulka.

Występowanie:
Występuje w Afryce zachodniej i środkowej. Zasiedla sawanny i środowisko półpustynne. Mieszka w ciemnych norach wykopanych w ziemi.

Wygląd:
Silnie umięśniony wąż. Podstawowym kolorem w jego ubarwieniu jest czarny/brązowy i żółty/pomarańczowy. Trójkątna głowa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Przy wargach widoczne są jamki termoreceptorowe.

Python regius Autor: Kamil_15
Cechy szczególne:
Pyton królewski, gdy czuje się zagrożony zwija się w kłębek chowając głowę w środek. W hodowli jednak szybko przyzwyczaja się do opiekuna i przestaje bronić się w taki sposób. Ten waz jest niezwykle łagodny, rzadko które osobniki przejawiają agresje w stosunku do ludzi. Nie zagraża on ani trochę człowiekowi, gdyż jest stosunkowo małym Pytonem. Samice dorastają do 170 cm nawet a samce stosunkowo od 30-50 cm mniejsze czyli 90-120 cm długości.


Rozmiar:
Jest to jeden z najmniejszych pytonów. Samica nie przekracza 160 centymetrów. Samiec jest od niej mniejszy.

Długość życia:
Przeciętnie dożywają 15 lat. Zdarzały się jednak przypadki gdzie pyton królewski dożył 20 lat. Tak, więc wąż może być naszym kompanem na długie lata.

Aktywność:
Aktywny głownie o zmierzchu i nocą.

Terrarium:
Minimalne wymiary dla jednego osobnika wynoszą 100/50/50. (Wymiary podaje w kolejności: długość/szerokość/wysokość) Niezbędny jest basen na tyle wielki, aby wąż mógł się w nim cały zanurzyć. Warunki w terrarium muszą być jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnym środowisku, czyli na wzór półpustynni.

Terrarium i rack system :
Jest nowy sposób hodowli, przeważnie Boa dusicieli oraz Pytonów krolewskich a mianowicie jest to tzw rack system. Rack system polega na tym, iż są to tak jakby szuflady na węże tzn. plastikowe pudelka, w których węże czują się bezpiecznie, ogrzewane matami grzewczymi od spodu. Jest to bardzo sprawdzony sposób hodowli w przypadku tych właśnie pytonów. W USA Pytony królewskie można się lepiej niż węże zbożowe, tak więc można na tym polegać. Pojemnik hodowlany przeznaczony do rack systemu jest o wymiarach 100x55x18,5 (dług. szer. wys.). Mogło by się wydawać, że przy tak malej wysokości Pytony maja się bardzo złe i mogą chorować. Nic z tych rzeczy, gdyż w takim o to właśnie pojemniku hodowlanym Pytony czują się bardzo bezpiecznie i zazwyczaj w każdym przypadku przyjmują pokarm. Jeśli natomiast chcemy terrarium to minimalne i za razem najlepsze wymiary pomieszczenia dla tego gatunku to 75x60x40. W terrarium można umieścić podłoże, ale zaznaczam ze jest to pomieszczenia typowo hodowlane a nie hobbystyczne. Oznacza to ze do terrarium należy włożyć jak najmniej żeby wąż miał jak najwięcej miejsca. Ja sam stosuje sposób trzymania węży na gazetach i ręcznikach papierowych, kryjówka w postaci kory i basenik czy poidełko, nic poza tym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wąż ma mieć spełnione dwa podstawowe warianty: wysoka temperatura, gdyż jest on gadem ciepłolubnym i jednocześnie zmiennocieplnym oraz pokarm zarówno wielkość jak i ilość. Wystrój jest kwestia naszych upodobań, a nie upodobań węża.

Wilgotność:
Są dwie opinie: jedna mówi o tym, że te węże lubią mieć sucho; druga zaś, że wolą wilgotne tereny. W przypadku hodowli hobbostycznej, która się składa z torfu, włókna, wystroju, basenu, oczywiste jest to, że wilgotność będzie ponad 70-80 %. W innej opcji tzn. w rack systemie, gdzie jest samo poidełko bądź basen, wilgotność będzie niższa, a i tak węże będą się miały świetnie. Porównywanie środowiska naturalnego do naszego terrarium jest nonsensem, nie wiadomo jakbyśmy się starali, nigdy nie osiągniemy środowiska naturalnego tego gada.

Karmienie:
Karmimy myszami, szczurami i innymi gryzoniami. Żywienie tego gatunku pytona sprawia wiele problemów, gdyż czasami węże odmawiają przyjmowania pokarmu. Są także wybredne. Mogą jeść tylko jeden gatunek pokarmu i o jednym kolorze.

Rozpoznawanie płci:
Najbardziej pewną metodą jest sondowanie. Jednak początkujący hodowca może uszkodzić węża próbując wprowadzić sondę do ciała węża. Płeć można także określić po pazurkach odbytowych. U samic są one malutkie, ledwo widoczne. Samiec ma je większe.

Wylinka:
Pytony jak każde węże przechodzą proces linienia. Jest bardzo znana opinia, że przed linieniem należy zwiększyć wilgotność no i właśnie nie jest to prawda tak do końca jak się wydaje. Przed linieniem węża można po prostu wykąpać i wpuścić do suchego terrarium, a i tak wylinieje w całości. Jest to proces zrzucania starego naskórka, tak wiec łuski węża muszą być zwilgotniałe, aby szybciej z niego "zeszły". Ok. tydzień przed linieniem choć przeważnie 4 dni oczy węża mętnieją. Gad ma wtedy ograniczoną widoczność i jest bardziej podrażniony, w takim przypadku nie należy go stresować (wyciągać z terrarium, brać na ręce, podnosić kryjówkę itp). Zazwyczaj dzień przed zrzuceniem starego naskórka oczy powracają do normalnej barwy, po czym wąż linieje. Po linieniu najlepiej dać wężowi spokój na 1 dobę, aby się trochę uspokoił. Jest to jak niektórzy uważają stres powylinkowy, gdzie wąż jak narwany pełza po całym terrarium w poszukiwaniu pokarmu. PO upływie 1 doby można węża normalnie nakarmić.

Rozmnażanie:
Do godów powinny przystąpić osobniki dorosłe oraz odpowiednie dojrzałe płciowo. Przed dopuszczeniem obu węży do siebie należy je odpowiednio zastymulować poprzez okresowe obniżenie temperatury w terrarium. Właściwie to stymuluje się tylko samce, lecz samice też można. Temperaturę należy obniżać stopniowo, aż w końcu otrzymamy odpowiedni pułap czyli ok. 20st. C w dzień, nocą troszkę mniej. Taką o to temperaturę najlepiej utrzymywać przez ok. 50 dni po czym możemy powoli powracać do optymalnych warunków w pomieszczeniu hodowlanym, a węże mogą się skojarzyć ze sobą. Należy pamiętać, że udana kopulacja, nawet kilkakrotna nie zawsze przyniesie nam pełen pakiet jaj. Kiedy samica jest wyraźnie nabrzmiała, to zrzuca linienie poowulacyjne, czyli ostatnie tuż przed złożeniem jaj. Kiedy samica już złoży jaja to przesiaduje na nich, wprowadzając w wibracje swe ciało, co powoduje podwyższenie temperatury, co się wiąże oczywiście z tym, że zarodki szybciej się rozwijają. Można też sztucznie inkubować jaja w temp. 28 st.C i wilgotności 80%. Okres inkubacji jaj trwa srednio 3-5 miesięcy. Samica kilka dni przed wylęgiem młodych pytonów instynktownie opuszcza jaja i już nigdy do nich nie powraca. Jeszcze powracając chciałbym zaznaczyć, że samica w momencie wysiadywania jaja zazwyczaj nie przyjmuje pokarmu. Samiec natomiast nie odmawia sobie. Po upływie właśnie 3-5 miesięcy młode pytony się wykluwają z jaj. Po okresie ok. 2 tygodni młode pytoniki przechodzą swoje pierwsze w życiu linienie i zaczynają już samodzielnie żerować. Młode karmimy myszami, bieguskami, oseskami, rzadko który się interesuje.

Ciekawostki:
Pytony krolewskie wystepuja w roznych mutacjach barwnych np:
Spider
PAstel
Super pastel
Striped
Albino
Levender Albino
Clown
Mojave
Hypo pastel

takie odmiany barwne kosztują dużo nawet bardzo. Pastel czyli stosunkowo najtańsza odmiana po odmianie normalnej kosztuje 1300 zł. Inne stosunkowo coraz drożej.

Pytony królewskie podlegają pod Konwekcje Waszyngtońską tzw. CITES i podlegają rejestracji w okresie 14 dni od kupna w Urzędzie Ochrony Środowiska.

Uwagi: Wąż ten jak wszystkie pytony znajduje się na liście CITES.
Jest to bardzo ładny i niewielki wąż, dzięki czemu jest tak popularny w polskich terrariach.


Autor: Kamil_15 - Kamil Ścibik
Gadu-Gadu: 4781158
E-mail: kamilscibik@op.pl

Aktualizacja: faunar

Autor zdjęć: Kamil_15
komentarz[0] |

  Aktywność

Użytkowników: 2481
Ostatni: Retic1997

Gości na stronie: 1

Odsłon:15423401
Dziś547
Dziennie:3086
Rekord27676
(dnia)04-04-16

Więcej statystyk  Ankieta

Czy podoba Ci się pytanie w tej ankiecie?

Ta, jest wporzo
Mogłoby być lepsze
Chyba kupie sobie nowego pająka
Jestem za równouprawnieniem kobi[wyniki (442) | starsze ankiety]


© 2005 by Egzotica.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. CMS: jPortal2 Strona wygenerowana w 0.024 sekundy.
Fresh IT - Świeże wsparcie informatyczne dla biznesu  |  PapaGekon - Hodowla gekonów phelsuma  |  wallmaniac.com - Twoje centrum pulpitu
  Spider Shop - Najwiekszy wybór ptaszników w Polsce!   |   TERRPOL.pl - terraria dla waszych pupili   |   exotic-crown.pl - Terrarium pełne pasji