http://www.egzotica.pl

:: FAQ - Ptaszniki
Artykuł dodany przez: Bull (2004-07-16 18:18:14)

Ptasznikowe FAQ

1) Dla czego mój ptasznik nie chce jeść?

Pewnie będzie miał wylinke, lub zrobił sobie głodówke. Poczekaj kilka dni i jesli nie przejdzie wylinki spróboj ponownie go nakarmić.

2) Co ile Karmić ptasznika?

Najlepiej co kilka dni (2-3), tylko trzeba uważać, żeby nasz ptasznik się nie przejadł! Sprawdza się to, obserwując jego odwłok, jezeli jest bardzo duży i nabrzmiały to radziłbym nie karmić pająka jakiś czas popnieważ pajak z dużym odwłokiem jest bardziej narażony na urazy.

3) Czym karmić mojego ptasznika? (1-4 wyl.)

Najlepszym pokarmem dla takiego malucha będzie pół pinki (larwy muchy). W tym celu można urwać takiego robaka paznokciami albo nożem, nożyczkami, żyletką itp.

4) Czym karmić mojego ptasznika? (4-7 wyl.)

Można podawać mniejsze świerszcze, lub całą larwe muchy. Z Larwami much są czasem problemy, bo zanim ptasznik zje robaka, on zdąży się zakopać, więc aby tego uniknąć radze wbić robakowi igłe w "łeb" - To go unieruchomi ;)

5) Czym karmić mojego ptasznika? (8 i więcej wylinek)

Polecam całe świerszcze, larwy mączniaka młynarka (polecam wbić igłe w "łeb" - robak nie będzie się zakopywał). lub kawałki świeżej wołowinki.
Ptaszniki dużych rozmiarów nie pogardzą myszą.


6) Co to jest ten biały nalot na resztkach pokarmu ptasznika?

To zapewne pleśń. Należy te resztki jak najszybciej wyciągnąć. Aby tego uniknąć należy usuwać resztki pokarmu zaraz po skończeniu jedzenia przez pajak lub jeśli to nie jest możliwe to jak najszybciej.

7) Mój ptasznik siedzi w kryjówce już kilka dni i nie chce wyjść a wejście zakleił pajęczynkom, co robić?

Nic! To normalne zachowanie u ptaszników przed wyliną. Czasem pajaki tak robią bez żadnego powodu. Nie ma powodów do zmartwień.

8) Mój ptasznik zakopał się i już nie wychodzi od kilku dni.

Młode pajaki często się zakopują i mogą tak siedzieć nawet kilka tygodni oraz przejść wylinke. Najlepiej nic nie ruszać i zostawić pająka w spokoju. Wcześniej czy później sam wyjdzie.

9)Mój ptasznik dziś zrzucił wylinkę, kiedy mogę mu dać jeść?

Ptaszniki po wylince należy karmić nie wcześniej niż 5 dni, bo w przeciwnym wypadku może sobie uszkodzić kły jadowe.

10) Czy musze montować lampy grzewcze?

Nie są konieczne. Natomiast mozna dogrzewać, wtedy zwiększamy metabolizm pająka. Dobrym rozwiązaniem jest dogrzewac pająka żarówką o czerwonym świetle, ponieważ ptaszniki nie widzą czerwonego koloru, tak więc taką żarówką możemy dogrzewać naszego pupila nawet w nocy.

11) U mojego ptasznika pojawiła się czarna plamka na odwłoku, co to jest?

To normalne u młodych pająków

12) Jak utrzymywać wilgotność w terrarium z ptasznikiem? Jak sprawdzic jaka jest wilgotność?

U małych ptaszników trzymanych w małych pojemnikach wystarczy spryskiwać co 2 dzień podłoże ale tak żeby nie robić błota. U dorosłych postępujemy podobnie ale dodatkowo w terrarium można umieścić pojemnik (naczynko) z wodą.
Wilgotność ocenia sie na podstwie torfu lub włókna kokosowego, które jak jest suche jest janiejsze od mokrego i bardziej sypkie.

13)
Co to jest taka duża biało-żółta plama na odwłoku mojego pająka?

Jest to miejsce po wyczesanych włoskach parzących, które pająk wyczesuje w samoobronie gdy jest niepokojony. Po wylince pająk będzie wyglądał normalnie do momentu aż znów wyczesze włoski. Należy pamiętać że nie wszystkie pająki wyczesują włoski parzące. Robią to głównie pająki naziemne.

14)
Chce kupić pająka jaki jest najlepszy dla początkującego terrarysty?

Przed zakupem pająka najlepiej poczytać opisy gatunków i FAQ - najczęściej zadawane pytania.
Dla początkujących proponuje następujące gatunki: Wszystkie gatunki rodziny Brachypelma, Grammostola rosea, Cyclosternum fasciatum, Nhandu coloratovillosus i wiecej. Są to najczęściej polecane pająki dla początkujących.

15)
Mój pająk nie ma jednej nogi co robić?

Pająki często na skutek różnych okoliczności tracą kończynę lub jej część. To często się zdarza i nie stanowi żadnego problemu u pająka. U młodego pająka po 2-3 wylinkach noga będzie jak nowa a u dorosłego ten okres zwiększa się do 3-4 wylinek.

16)
Co zrobić jak ucieknie pająk?

Po ucieczce pająka należy go szukać w różnych ciemnych zakamarkach takich jak narożniki pokoju. Również tam gdzie jest większa wilgotność. Jeśli nie uda nam się znaleść pająka można jeszcze spróbować ustawić w pokoju pojemnik z dobrze nawilżoną ściółką być może pająk szukając dla siebie odpowiedniego miejsca wybierze ten pojemnik. Należy też pamiętać ze prawdopodobieństwo znalezienia małego pająka jest dość małe ze względu na jego rozmiary.

17) Jak przekonać mame do kupna ptasznika?

Z moją mamą na szczęście nie miałem dużego problemu przy kupnie ptasznika. Poprostu zacząłem coś czasem przygadać o ptasznikach, aż wreszcie powiedziałem, że zamierzam kupić. Mama się nie zgodziła i mowi: "Nie bo cie to zabije" :) Pokazałem jej w internecie opis danego gatunku (Polecam nasz serwis :)) i było ok. Jeśli to nie pomoże, to jedyne wyjście postawić ją przed faktem dokonanym :)

18)
Co znaczy L3, L5, L10...?

Poprawnie L nie powinno się odnosić do ptaszników, tylko do stadium larwalnego owadów, ale u ludzi przyjęło się jako wylinka. L3 to 3 wylinka, L6 to 6 wylinka itd.

19)
Co to są bullbusy?

Są to narządy kopulacyjne samców ptasznika. Pojawiają się po ostatniej wylince i znajdują się na nogogłaszczkach.

20)
Co to są haczyki?

Haczyki wystepują u samców większości gatunków ptaszników (nie u wszystkich). Pojawiają się po ostatniej wylince. Służą do zablokowania szczekoczułek samicy podczas kopulacji.


Autorzy:

Bull - Kamil Klimosz
Gadu-Gadu: 1328574
E-mail: bull@egzotica.pl

urbanp - Paweł Urban
Gadu-Gadu: 5292768
E-mail: urbanp@poczta.fm


adres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=1