http://www.egzotica.pl

:: Skolopendry
Artykuł dodany przez: Maxior1000 (2008-07-07 09:48:37)

1. Czy skolopendry są zalecane dla początkujących terrarystów?

- Nie. Są to bardzo szybkie i niebezpieczne pareczniki. Tchawkowce te mają silny jad, mogące wywołać znaczne uszczerbki na zdrowiu, są też dość wrażliwe na błędy hodowców.

2. Jaki gatunek na początek?

- Na początku zalecałbym poobserwować te zwierzęta u hodowcy. Polecam też hodowanie wija drewniaka, polskiego parecznika spokrewnionego z skolopendrami. Można znaleźć je w lasach,naszych podwórkach, nieraz w domach. Mogą dotkliwie ukąsić, ale nie jest to niebezpieczne.

3. Czym je karmić?

- Odpowiedniej wielkości owady. Małym dawać świerszcze, różne larwy, a dorosłym duże owady, od czasu do czasu mysiego noworodka.

4. Jak silny jest jad skolopendr?

- "Ukąszenie skolopendr może, zależnie od wprowadzone ilości do rany jadu, spowodować u dorosłego człowieka poważne następstwa zdrowotne: zaburzenia krążenia krwi, silnych ruchów oddechowych, pocenia się, zakłócenia równowagi, wymioty, a w ciężkich przypadkach miejscowe porażenie i skurcze."
Fragment książki pt. "Zwierzęta w terrarium"

5. Czy mogę brać ją na ręce?

-Nie. Skolopendry mają zwyczaj "testować" podłoże na którym się znajdują - ukąszeniem.

6. Jakie terrarium?

Pojedynczo w terrarium o boku długości powyżej 40 cm, z lekko wilgotnym podłożem, np. z ziemi terraryjnej lub mieszanki ziemi lub piasku, pokrytym dębowymi liśćmi i poduchami mchu. Należy także położyć kawałek kory dębu korkowego jako kryjówkę i postawić poidełko.

Autor: Maxior1000


adres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=327