http://www.egzotica.pl

:: FAQ - Węże
Artykuł dodany przez: Juvetomek (2004-11-07 11:23:20)

FAQ - Węże

1) Jaki wąż na początek ?

Jako pierwszego węża najlepiej wybrać takiego, który z reguły jest spokojny i nie osiąga ogromnych rozmiarów, chodź to kwestia względna. Węże, które nadają się najlepiej dla początkujacych hodowców to:
- Wąż zbożowy ( łać- . Pantherophis guttatus a dawniej Elaphe guttata)
- Wiele węży z rodziny Lampropeltis a głównie Kalifornijski (lampropeltist Getulus Californiae) oraz Mleczny (Lampropeltis Triangulum Sinaloae)
- Wąż mahoniowy (Boaedon fuliginosus)
- Wąż Pończosznik (Thamnophis sirtalis)
Przygodę z wężami można także rozpocząć od troszkę większych węży:
- Boa Dusiciela (Boa constrictor)
- Boa Tęczowy (Epicrates Cenchria Cenchria lub E.C. Maurus)
- Pytona Królewskiego (Python Regius, ale przy tym wężu radze duzo poczytać- na jego temat)
- Wąż chiński (laphe taeniura)
Są to węże odporne na niska wilgotność i inne błędy początkującego hodowcy, lecz dusiciele wymagają większej dokładności i dbałości.


2) Zakup węża.

Jak już zdecydujemy się na określonego węża i zdobędziemy na jego temat odpowiednią ilość wiedzy to możemy kupić go. Najlepszym miejscem na to są uznane sklepy lub też hodowle prywatne ale również uznane. Takim sklepem jest krakowski Biofil ( www.biofil.pl ), sklep ten wysyła swoje produkty na całą Polskę. Uznanym hodowcą jest pan Łukasz Wysocki ( www.snakes.pl ). Możemy również poszukać ogłoszeń na forach internetowych oraz porozmawiać z użytkownikami tych for i popytać się o pewne i bezpieczne źródła węży, na pewno nie stracimy. Inne źródło to giełdy terrarystyczne. Jeśli kupujemy od kogoś węża i to jest ktoś mało znany na różnych forach to najlepiej odebrać osobiście węża aby nas nie zrobiono w balona.


3) Czy wszystkie węże są jadowite ?

Nie.Węże dzieli się na 3 „grupy” dusiciele, właściwe i jadowite. Te ostatnie są tylko jadowite. Polskie prawo zabrania hodowania jak i handlowania jadowitymi wężami. Owszem jest możliwość kupna jadowitego węża, bo przecież wszystko co zabronione kusi, ale ciężko trafić na takie oferty. A węże z pozostałych dwóch „grup” nie mają jadu więc nie mamy o co się martwić


4) Czy węże rejestruje się albo zgłasza gdzieś?

Jeśli mamy węża, który jest objęty Konwencją Waszyngtońską (CITIES) to musimy go zarejstrować w Starostwie miasta. Aby to zrobić trzeba mieć akt urodzenia węża w niewoli, akt ten powinniśmy dostać wraz z wężem przy zakupie. Rejstracji podlegają wszystkie dusiciele.


5) Co to jest wylinka i jakie są jej objawy ?

Wylinka jest to proces wzrostu u gadów, polega on na tym, że kiedy wąż wyratsa ze skóry to stary naskórek zrzuca dzięki czemu nowy rośnie i zwierzak ma możliwość rośnięcia. Wylinka jest naturalnym procesem życiowym. Objawy wylinki u węża można łatwo rozpoznać, na początku wąż traci na kolorach, robi się matowy, ospały. Po upływie tygodnia oczy robią się mleczne, wtedy wąż jest ślepy. PO upływie 3-7 dni oczy powracają do pierwotnego wyglądu jak i całe ciało i wąż zrzuci skórę. Od momentu kiedy wąż zacznie mieć mleczne oczy nie karmimy go i nie ruszamy, dajmy mu maksimum spokoju i podwyższmy wilgotność.


6) Mój wąż miał wylinkę ( Kiedy karmić)?

Jeśli gadzina zrzuciła skórę to dajmy jej chwile czasu na uspokojenie się po tym procesie. Przy młodych wężach wystarcza godzina a przy dorosłych dusicielach nawet doba. Po tym czasie można spokojnie karmić węża. A co do brania na ręce to dopiero po przetrawieniu pokarmu. A skórę po wylince można spokojnie wyciągnąć i zasuszyć sobie na pamiatkę, choć i tak wąż przez całe swoje życie zrzuci ich bardzo dużo.7) Dlaczego mój wąż się chowa/zakopuje?

Jeśli zauważyliśmy, że nasz wąż kopie, ryje bądź się dziwnie wierci w torfie to nic z nim złego się nie dzieje. Po prostu może mieć małą ilość kryjówek albo też szuka chłodniejszego miejsca z większą wilgotnością. Możliwe też, ze wąż ma kaprys i się po prostu chowa. Tak więc jeśli mamy pewność, że wąż ma odpowiednią wilgotność, temperaturę to nie mamy co robić tylko obserwować węża i jego życie.8) Wąż nie chce jeść.

Po prostu wąż może nie być głodny albo szykować się doi wylinki. Węże potrafią długi czas nie jeść bez uszczerbku na zdrowiu. Z tego powodu nie ma co się bać.


9) Odchody - jak wyglądają?

Odchody węża są charakterystyczne i łatwo je znajdziemy. Odchody są w konsystencji stałej (wiadomo, że na początku będą półpłynne). Mocz jest sproszkowany biały a kupa od ciemnej po czarną barwę w stałej konsystencji.


10) Płeć węża

Najpewniejszym sposobem rozpoznawaniu płci węża jest sondowanie, ale musi ono być wykonane przez specjaliste, który zrobi to umiejętnie i nie uszkodzi węża, złe sondowanie może bowiem doprowadzić do bezpłodności węża. Drugim sposobem jest rodzaj ogona, jeśli za kloaką ogon zaczyna się od razu zwężać ku końcowi to znaczy że jest to samiczka, ale jeśli za kloaka ciało węża jest jeszcze kilka cm takie same jakie było przed nią i dopiero potem ogon się delikatnie zwęża, to znaczy że jest to samiec. Następnym czynnikiem, który świadczy o płci jest wielkość, samica jest zazwyczaj dużo większa i masywniejsza od samca

11) Mój wąż zwymiotował co teraz i dlaczego?

Przyczyn zwrócenia pokarmu może być wiele, np. pokarm za duży, zbyt niska temperatura, choroba (roztocza), wzięliśmy węża za szybko na ręce od momentu karmienia. Jeśli nam już wąż zwymiotował to dajmy mu teraz 2 tygodnie spokoju, nie karmmy go. Ten czas jest ta zregenerowanie podrażnionego układu pokarmowego przez wymioty. Po upływie tego czasu dajmy mu małą myszkę do zjedzenia, najlepiej jest zacząć karmienie od małych porcji.12) Jak często karmić węża?

Młode węże karmimy co 3-4 dni (do 50 cm długości). Następnie wraz ze wzrostem ograniczamy karmienie do raz na tydzień i coraz rzadziej. Dorosłe dusiciele karmi się raz na miesiąc a węże właściwe raz na 2-3 tygodnie.


13) Czym karmić młodego węża (do 50 cm)?

Młode węże karmimy mysimi/ szczurzymi noworodkami zależnie od wielkości węża.


14) Czym karmić dorosłego węża?

Dorosłe węże (właściwe) karmimy dorosłymi myszami, młodymi szczurami, czy innymi gryzoniami. A dorosłe dusiciele królikami, świnkami morskimi, kurami, gołębiami.15) Martwy czy żywy pokarm?

Najbezpieczniej jest podawać martwy ewentualnie ogłuszony nie ma ryzyka, że to wąż stanie się ofiarą a nie gryzoń. Nawet nasza interwencja nie pomoże przy ataku szczura na węża. Jest to zbędne ryzyko, które może kosztować nas nawet życie gada.16) Wielkość pokarmu

Pamiętajmy, że posiłek nie może przekroczyć dwukrotnie grubości węża. Jeśli po 24 godzinach od posiłku utrzyma się zgrubienie a zniknie do 48 to wielkość była odpowiednia. Jeśli będzie się utrzymywać dłużej to za duża a jak krócej to za mała. Lepiej podać 2 mniejsze gryzonie niż jednego za dużego.


17) Jakiej wielkości terrarium?

Pamiętajmy, że dla węża terrarium im większe tym lepsze. Ale są pewne normy co do rozmiarów minimalnych, są one następujące:
- szerokość- : 3/4 całkowitej długości ciała,
- głębokość- : 1/3 całkowitej długości ciała,
- wysokość- : gatunki nadrzewne: równe długości węża, gatunki naziemne: 1/2 długości węża.


18) Co powinienem umieścić w terrarium?

Akcesoria jakie powinny się znaleźć w terrarium dla węża to: basen ze świeżą wodą, kryjówka (najlepiej pare w cieplejszych i chłodniejszych częściach terra), podłoże, korzeń, jakieś kamienie (bez ostrych brzegów, do ocierania się przy wylince). Jako ogrzewanie możemy stosować najlepiej żarówki (zwykłe), ale również dobre są kable i maty grzewcze (najlepiej montować w bocznych ścianach). Bardzo przydatne są higiometry szczególnie ważne przy dusicielach (polecam elektroniczne, gdyż zwykłe tarczowe często podają złe wskazania).


19) Szyby w terrarium mi mocno parują.

Przyczyną jest wilgotność i zbyt mała wentylacja. Aby znikła para wystarczy zwiększyć wentylacje. Nadmierna wilgotność przy słabej wentylacji może doprowadzić do rozwoju pleśni.


20) Jakie podłoże dla węża

W tym przypadku mamy pełną gamę podłoży dla węży są to np. włókno kokosowe, pokost kokosowy, mech, torf (ale jak kupujemy torf pamiętajmy aby był bez chemikaliów). Odradza się stosowania pisaku gdyż prowadzi do zapychania jelit i układu pokarmowego co może doprowadzić do chorób a nawet śmierci węża.


21) Roztocza

Są to nie pożądani goście, którzy są w stanie nawet zabić węża. Rozpoznać można je jako biegające małe robale po wężu, lubią włazić pod łuski. Jeśli zauważymy roztocza to najlepiej udać się do weterynarza i powiedzieć w czym problem a on przepisze nam receptę na INVEKTYME, którą zabijemy je szybko i opisze jak stosować ten środek. Równie dobra bronią na roztocza jest płytka GLOBOL.


22) Zimowanie.

Jest to proces hodowlany węży podczas którego obniża się temperaturę wężowi oraz przestaje się go karmić, następnie wraca się do normalnej temperatury i karmienia. Ma to na celu pobudzenie węża do aktywności seksualnej dzięki czemu łatwiej jest połączyć samca z samicą a w związku z tym łatwiej o zapłodnienie.


23) Zimować czy nie zimować?

Jeśli chcemy węża w danym sezonie dopuścić do samca/samicy to tak. Jeśli jednak nei mamy takiego zamiary to nie trzeba.


24) Co oznaczają te cyfry 0.0.1, 1.0.0, 0.0.1?

Są to oznaczenia płci. Oznaczenie 1.0.0 informuje, że jest to jeden osobnik płci męskiej, 0.1.0 informuje o jednej samicy, 0.03 informuje o 3 osobnikach płci nieokreślonej.


25) Mój wąż dziwnie śpi, tak na boku.

No niestety wąż zdechł.


26) Czy węże potrzebują UV?

Nie węże nie potrzebują promieniowania UVB gdyż ich skóra przepuszcza znikomą ilość tego promieniowanie tak więc nie ma ono wpływu na ich zdrowie. Natomiast UVA daje efekty wizualne, tzn. kolory są bardziej wyraźne. Jeśli jednak chcemy zaszaleć to można kupić takie świetlówki na pewno nie zaszkodzą, lecz pamiętajmy o wymianie co pół roku.


27) Czy węże potrzebują witamin?

Odpowiedz jest krótka nie. Łatwo jest przedobrzyć z witaminami co może się tragicznie odbić na zdrowiu węża. Tak więc lepiej jest karmić gryzoniami, które mają wystarczającą ilość witamin dla węża.


28) Czy mogę dać wężowi mięso albo fileta z kurczaka?

Od takiej diety są odpowiednie węże, są to Nerodie i Pończoszniki. A reszta węży żywi się gryzoniami i nie podaje się im ryb i mięsa z kurczaka, jest to zbędne wydziwianie.29) Czy mogę karmić węża świerszczami?

Węże karmi się gryzoniami i nie wolno im podawać świerszczy, no chyba że jest to Swierszczojad (to jest gatunek węża) i tylko one jedzą świerszcze.
Autorzy:

Dambala
- Radosław Domański
Gadu-Gadu: 4285377
E-mail: radekd85@wp.pl

Juvetomek - Tomasz Manderla
Gadu-Gadu: 1709991
E-mail: etomek@op.pladres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=58