http://www.egzotica.pl

:: FAQ - gekon lamparci (Eublepharis macularius)
Artykuł dodany przez: Mudv@yne (2005-05-07 01:57:51)

FAQ - Gekon Lamparci (Eublepharis macularius)


1) Czy Gekon lamparci może sprawiać problemy początkujacemu hodowcy ?

Raczej nie powinien sprawiać większych problemów naGekon Lamparci Autor: Slovik codzień. Oczywiście jeśli chodzi o opiekę i czynności codzienne, które wykonujemy w terrarium. Mowa oczywiście o osobniku całkowicie zdrowym. W dalszej części FAQ rozwinę dokładniej ten temat.


2) Czy Gekon lampraci jest agresywny ?

Zdecydowanie nie ! Gatunek ten jest bardzo spokojny i nie sprawia "problemów wychowawczych". Nie przejawia agresji, jeżeli czuje się zagrożony to zazwyczaj wybiera ucieczkę niż atak. Oczywiście zdarzają sie wyjątki, zwierzęta bywają nieprzewidywalne i nigdy nie mamy pewności. Czasami jaszczurka swoje niezadowolenie obecnością ręki właściciela ukazuje poprzez syczenie lecz jest to ewenement.


3) Mój lampart uciekł ! jestem pewien, że terrarium było zamknięte, gdzie go szukać ?
Gekon Lamparci
Na własnym przykładzie nauczyłem się, że zamknięte terrarium dla geka to żaden problem więc nie jest to żaden wymysł. Dla pewności lepiej szyby terrarium zabezpieczyć, ponieważ geki szybko sie uczą i potem co wieczór próbują je otworzyć. Szukać najlepiej w ciemnych miejscach, w różnego rodzaju szczelinach i szparach. Trzeba szukać w najmniej spodziewanych miejscach.


4) Chciałbym dokupić i trzymać inna jaszczurke z Gekonem lamparcim.

Lepiej nie kombinować i nie robić problemów. Jeżeli już to nie kupując jaszczurki, która cechuje się aktywnością dzienną, ponieważ będzie to kolidować z trybem życia gekona. Generalnie odradzam, ale jeżeli ktoś się uprze to powinien zapewnić odpowiednią powierzchnię do życia. Lepiej dokupić partnera lub partnerkę dla swojego pupila, zaoszczędzimy stresu zwierzętom.


5) Czy Gekona lamparciego można oswoić ?

Oczywiście ! Sprawa nie jest trudna ale pod warunkiem, że będziemy cierpliwi, opanowani i zachowamy odpowiednią ostrożność aby naszemu podopiecznemu nie stała sie żadna krzywda. Nie możemy pod żadnym pozorem łapać gada na siłe ! Zazwyczaj młode osobniki są bardzo nieufne i strachliwe, więc powinniśmy to zrozumieć i dać mu spokój jeżeli nasze działanie najwidoczniej go stresuje. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest poprostu poczekać aż Gekon sam sie do nas przekona. Jaszczurka z czasem poprzez codzienne czynności, które będziemy wykonywać w terrarium przyzwyczaji sie. W przypadku moich Gekonów ta metoda sprawdzila sie i ktorejś nocy jaszczurka sama weszła mi na ręke. Z czasem Gekon stanie sie pewniejszy i będziemy mieli problemy z odpędzieniem się od niego :)
Gdy bedziemy mieć kontakt z Gekonem powinniśmy nie wykonywać gwałtownych ruchów aby go nie spłoszyć, ponieważ może ze strachu wykonać gwałtowniejszy ruch, który może się źle skończyć. Delikatność, spokój i opanowanie to klucz do sukcesu.


6) Jakie wymiary terrarium zapewnić Gekonowi lamparciemu ?

Gatunek ten wymaga terrarium o wymiarach minimalnych 70x40x40 ( długość/wysokość/szerokość) oczywiście mowa o jednym osobniku. Dla wiekszej liczby osobników powinnośmy zapewnić większe terrarium. Wiadomą rzecza jest, że im terrarium większe tym lepiej. Powinniśmy raczej skupić sie na większej szerokości i długości niz wysokości.7) Jak powinno wyglądać terrarium ?

Gekony lamparcie na wolności żyją w klimacie suchym więc terrarium powinno mieć charakter pustynny, stepowy. Podstawowa rzeczą jest charakter terrarium, powinno choć w małym stopniu imitować środowisko naturalne czyli step. Dużo kryjówek które są niezbędne, można wstawic kilka głazów i kamieni, rośliny sucholubne dla upiększenia terra. Mimo, że terrarium ma charakter suchy to nie powinno również zabraknąć w nim basenika z wodą.8) Jak mam zapewnić odpowiednia temperaturę w terrarium ?

Najprostszym sposobem wolnym od kombinacji jest ogrzewanie zarówką. Nie polecam komplikowania sobie sprawy różnego rodzaju kablami grzewczymi czy matami. Żarówka jest najłatwieszym sposobem co gorąco polecam, ponieważ źle zamontowany kabel lub mata mogą być powodem popażenia geka. Moc żarówki już powinniśmy oszacować sami poprzez metodę prób i błędów. Moc żarówki zależy od temperatury jaka panuje w pomieszczeniu z terrarium i od rozmiarów terrarium.


9) Czy Gekonowi lamparciemu nie przeszkadza tak wysoka temperatura ?

Gekon lamparci żyje w rejonach gdzie temperatura jest naprawdę wysoka więc jaszczurka jest przystosowana do takich warunków. Temperatura w dzień powinna utrzymywać sie w granicach 28-30 stopni Celcjusza, może być minimalnie większa ale w granicach rozsądku. W nocy zaś powinna spaść do ok. 21-24 stopni Celcjusza. Najważniejsze jest aby gekon miał możliwość wyboru temperatury w terrarium, powinno ono posiadać miejsce gorące pod promiennikiem jak i miejsce chłodniejsze.


10) Czemu nie poleca się piasku i torfu jako podłoże ?

Piasek jest podłożem, które powoduje ryzyko zapchania się gada. Czasami może się zdarzyć, że zacznie on lizać piasek i połykać co może spowodować zapchanie przewodu pokarmowego. Torf gdy jest przesuszony zaczyna pylić co może odbić sie na zdrowiu mieszkańca terrarium.


11) Czy muszę kupić świetlówkę UVB ?

Zaleca sie zaopatrzyć w takową ale zdania na ten temat są podzielone. Promienie UV wspomagają odpowiedni rozwój kośćca gada. Szczególnie zaleca się młodym osobnikom dostęp do promieni UV. Jednak wiele hodowców w tym i ja stosuje jedynie odpowiednio dobrane witaminy i wapno. Wybór należy ostatecznie do właściciela, jeżeli ma sie możliwości to nic nie zaszkodzi gdy zaopatrzymy sie w świetlówkę.12) Czy żywienie jest kosztowne ?

Tak. To jest największy problem jeśli chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków tej jaszczurce. Niestety młode geki karmimy codziennie a starsze osobniki można co drugi dzień. Na pożarcie idzie dużo np. świerszczy ( w zależności od pokarmu ale o żywieniu znajdziecie info w opisie gatunku) a pokarm ten zbyt tani nie jest. Wyjściem jest założenie hodowli karmowej, lecz trzeba troche włożyć w to pracy. W lato sprawa trochę sie ułatwia i nasz stan finansowy odżyje, ponieważ możemy karmić planktonem łakowym. Przed zakupem naszego pupila musimy być świadomi, że będziemy musieli przeznaczać dużo na pokarm. .


13) Jak łatwo podawać witaminy ?

To będzie zależne od tego jakiego typu mamy preparat witaminowy. Głownie radze kierować się zaleceniami, które znajdują sie na ulotce. Jeżeli jest to wskazane to preparaty płynne podajemy do wody. Mżemy równierz bezposrednio na żywy pokarm, ja robię to w ten sposób, że daję kropelkę na świerszcza i zasypuję to wapnem, w ten sposób gad przyjmuje i witaminy i wapno a zasypany płyn dłużej trzyma sie na karmówce.


14) Mój Gekon nie chce dłuższego czasu jeść, czy coś mu jest ?

Jest kilka powodów głodówek u geków. Jeżeli gad nie traci na wadze, nie wygląda na wychudzonego to nie mamy powodów do zmartwień. Czasami zdaża się tak, że lamparty robią sobie dość długie głodówki, i przez ten czas jedynym źródłem substancji odżywczych jest zapas tłuszczu zmagazynowany w ogonie jaszczurki. Ogony Gekonow lamparcich są dość grube właśnie przez odkładany zapas. Jeżeli traci on na wadze i to widać, nie chce przyjmować pokarmu a odchody wyglądaja podejżanie oznacza to chorobę. Czasami kilku dniowy brak zainteresowania pokarmem powoduje zbliżająca sie wylinka.15) Nie widze odchodów mojego gada, coś z nim nie tak ?

Możliwe, że jest to spowodowane zapchaniem przewodu pokarmowego co jest dość częstym problemem z kilku powodów. Pierwszą opcją jest nieodpowiednia ściółka. Jeżeli jest to piasek lub drobne kamyki to możliwe, że jaszczurka najadła sie podłoża i nie potrafi sie wypróżnić. Druga opcja to zły pokarm. Jeżeli podaliśmy pokarm o twardym chitynowym pancerzu np. Drewnojada lub Mączniaka to możliwe, że trawienie musi potrwać troche dłużej niż zazwyczaj. Aby tego uniknąć powinniśmy zapewnić inne podłoże i ograniczyć podawanie tego typu pokarmu.16) Mojemu gekowi wystaje coś z odbytu, co to jest ?

Zapewne jest to kloaka. Wypadanie kloaki to bardzo poważna sprawa. Jest następstwem zaczopowania przewodu pokarmowego o którym pisałem wcześniej. Jeżeli zauważymy taki przypadek u swojego pupila powinniśmy odrazu skierować się do lekarza specjalisty. Nie straszac nikogo wypadnięcie kloaki jest zazwyczaj przyczyną śmierci geka.


17) Czy mój gekon ma światłowstręt ? Staje się aktywny jak gaszę światło.

To nie światłowstręt ! Gekon lamparci jest zwierzęciem nocnym, czyli staje się aktywny tylko wieczorem i w nocy kiedy słońce zachodzi ( w terrarium żarówka gaśnie). Oczywiście zdarza się, że w dzień wychodzi z kryjówki i wygrzewa sie w pobliżu źródła ciepła.


18) Mój gek wyblakł i zrobił sie biały, odchodzi mu skóra, coś z nim nie tak ?

Nie ma powodów do zmartwień ! Z cała pewnością jest to wylinka. Jest ona spowodowana wzrostem gada, w tym czasie musi on pozbyć sie starej skóry. Zazwyczaj wylinka zostaje zjedzona przez geka, więc jeżeli nie znajdziemy po niej śladu nie powinniśmy sie dziwić.


19) Po jakim czasie znowu będzie przechodził wylinkę ?

Tego nikt nie jest w stanie policzyć. Wylinki nie sa zjawiskiem systematycznym, jest zależna od szybkości wzrostu jaszczurki. Wzrost znowu zależny jest od warunków jakie zapewniamy podopiecznemu. Wylinki są również zależne od wieku, im osobnik starszy tym rzadziej będzie zrzucał stara skórę.


20) Czy podczas wylinki mogą wystąpić jakieś komplikacje ?

Tak. Komplikacje mogą być spowodowane niedoborem witamin lub zbyt niską wilgotnością w terrarium. Nie powinniśmy reagować odrazu, lepiej poczekać jakiś czas. Możliwe, że pomoc nie będzie potrzebna. Najgroźniejszym przypadkiem jest pozostała wylinka na palcach, która może uciskając kończyny doprowadzić do ich martiwcy a wtedy palce mogą odpaść. Jeżeli przez dłuższy czas gekon nie radzi sobie z wylinka zaleca się kąpiel w ciepłej wodzie co ułatwi ściągnięcie wylinki. Pod żadnym pozorem nie możemy ściągać wylinki na siłę !!Autor: MuDv@yne - Maciej Kołodziejczuk
Gadu-Gadu: 4508230
E-mail: mudvayne@tenbit.pladres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=74