http://www.egzotica.pl

:: FAQ Legwan zielony (Iguana iguana)
Artykuł dodany przez: KornNelka (2005-05-07 19:25:15)

FAQ Legwan zielony (Iguana iguana)


1. Jestem początkującym terrarystą, czy legwan zielony będzie dla mnie odpowiednią jaszczurka?

Jeśli legwan miałby być Twoją pierwszą jaszczurką,Legwan zielony, Autor: KornNelka może to być za duże wyzwanie. Legwan jest polecany raczej dla doświadczonych terrarystów.


2. Ile kosztuje legwan zielony?

Cena tego pięknego jaszczura waha się w granicach od 100 do 300 zł.


3. Jak kupić zdrowe zwierzę?

Pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę to czy legwan nie ma widocznych objawów MBD (pyt.6), czy porusza się sprawnie, czy posiada wszystkie palce, czy z oczu i nozdrzy nie wydostaje się żadna wydzielina, oraz czy nie widać na skórze, zwłaszcza w załamaniach i zagłębieniach grzebienia roztoczy (pyt.8). Jeśli zwierze spełnia powyższe warunki to powinno być zdrowe.


4. Jak rozpoznać wiek legwana?

Przyjmuje się, że średni, roczny przyrost legwana wynosi około 60cm. Tak więc półroczny legwan będzie mierzył około 30cm, roczny 60cm, dwuletni 120cm. Zarówno taki przyrost jak i ostateczna długość ciała naszego pupila uwarunkowana jest dietą, rodzajem podawanych preparatów witaminowych i przede wszystkim warunkami jakie zapewnimy mu w terrarium.


5. Jak rozpoznać płeć? Legwan zielony, Autor: KornNelka

Płeć można samodzielnie rozpoznać dopiero w wieku około 18 miesięcy. Można to ocenić głównie na podstawie porów udowych (umieszczonych na spodniej stronie ud zwierzęcia), rzadziej po wyglądzie kolców na grzbiecie i worka gardzielowego (u samców zarówno jedne jak i drugie są większe). Samice są z reguły bardziej łagodne.


6. Co to jest MBD?

(z ang. Metabolic bone disease) jest to choroba metaboliczna kości spowodowana głównie nieprawidłowym odżywianiem. Gdy w pokarmie nie podajemy naszemu legwanowi odpowiedniej ilości wapnia i fosforu, organizm zaczyna pobierać wapń z kości w rezultacie czego zaczynają się one odkształcać i deformować. MBD może być również spowodowane krzywicą i brakiem lub niedoborem naświetlania promieniami UVB. Pamiętajmy, że choroba ta w odróżnieniu od krzywicy dotyka nie tylko młode zwierzęta, ale legwany w każdej kategorii wiekowej. Aby zapobiegać MBD musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku fosforu do wapnia w podawanym pokarmie ( patrz: tabele żywieniowe http://www.egzotica.pl/articles.php?id=72 ). W razie jakichś podejrzeń o MBD u swojego pupila jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Choroba ta choć jest to bardzo trudne, jest do wyleczenia.


7. Co to jest krzywica?

Krzywica jest to choroba objawiająca się utratą apetytu, małą ruchliwością, zwiększonym niepokojem i w rezultacie rozmiękczeniem kości i ich deformacją. Przyczyną choroby jest niedobór witaminy D3 w organizmie. Jest to skutek nie podawania jej w pokarmie, lub niemożność jej syntezy z powodu braku światła słonecznego (promieni UVB). Występuje głównie u młodych zwierząt. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że Twoje zwierzę ma krzywicę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


8. Co to są roztocza?

Roztocza są to małe pajęczaki, które zwykle przysparzają terrarystom wielu problemów. W terrarium pojawiają się zazwyczaj przez niedokładne przygotowanie nowych naturalnych części wyposażenia (Np. konarów, roślin) oraz dzięki niedokładnemu umyciu pokarmu (szczególnie przyniesionego z łąki). Pojawiają się na naszym pupilu w postaci małych czarnych / czerwonych / brązowych punkcików średnicą nie przekraczając 1mm. Aby usunąć roztocza w pierwszej kolejności należy wykąpać zwierzę, wtedy większość roztoczy na jego ciele zginie. Następnie należy dokładnie wyparzyć wodą z solą i w miarę możliwości wypiec
konary. Jeśli istnieje taka opcja to zwierzaka przenosimy na pewien czas do zastępczego sterylnego terrarium. Polecam preparat zwalczający roztocza Crotamiton, jednak przed użyciem konsultuj się z weterynarzem.


9. Na ciele mojego legwana pojawiły się duże ciemne plamy, co się stało?

Najprawdopodobniej legwan uległ poparzeniu. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, a przed ponownym wpuszczeniu zwierzaka do terrarium sprawdź temperaturę pod napromiennikiem pamiętając by nie przekroczyła 38*C. Należy również ograniczyć dostęp legwana do źródła ciepła w terrarium, tak by nie miał z nim fizycznego kontaktu. Na poparzenia polecam maść Dermazin.


10. Jak rozpoznać linienie?

Apetyt zwierzęcia widocznie spada, a kolor skóry robi się ciemniejszy, wyblakły wpadający w szary. Charakter legwana ulega zmianie, staje się nadpobudliwy, wręcz agresywny, lub wręcz przeciwnie - osowiały. Należy w tym czasie zapewnić jak najwyższą wilgotność w terrarium.


11. Czy legwanom powinno się obcinać pazury?

Otóż nie powinno się, gdyż później zwierzak będzie miał problemy z wspinaczką w terrarium. Jeśli jednak nas pupil bardzo rani nam ręce swymi ostrymi pazurkami to można mu je nieznacznie przyciąć. Najlepiej robić to pod światło, tak by nie uszkodzić nerwów.


12. Mój legwan kicha, czy jest przeziębiony?

Nie, jeśli z jego nozdrzy nie wycieka żadna wydzielina. Kichając legwany usuwają z organizmu nadmiar soli, co można czasem zaobserwować na szybie w postaci białych śladów.


13. Czy można trzymać legwana z innymi zwierzętami w jednym terrarium?

Nie jest to wskazane, jednak w odpowiednio dużym terrarium można hodować legwana z innymi jaszczurkami prowadzącymi nadrzewny styl życia. Jednak gabarytowo także nie mogą zbytnio się różnić.


14. Mój legwan uciekł z terrarium! Co teraz?

Jeśli drzwi pokoju były zamknięte to sprawa będzie dużo prostsza. Po pierwsze szukaj go na wysokich punktach „widokowych” pokoju, typu karnisz od firanek, czy wysokie półki bo legwany lubią obserwować swoje terytorium z wysokości. Jeśli nie znajdziesz go tam, poszukaj dobrze na wszystkich półkach i w szafkach z ubraniami jeśli były otwarte ( mojego legwana, nie wiem czy z tęsknoty ale kiedyś znalazłam śpiącego, zakopanego w moich ubraniach :). Jeśli to nadal nie przyniosło rezultatu ostrożnie i powoli (by w razie czego nie uszkodzić pupila) poodsuwaj wszystkie szafy, szafki itp. bo możliwe, że się tam gdzieś zakamuflował. Jeśli legwan uciekł z pokoju to sprawa jest trudniejsza ale postępowanie takie samo, z tym że najlepiej zaangażować do tego jeszcze parę osób, bo czasem, zwłaszcza zimą, może chodzić nawet o życie naszego pupila, jeśli zbyt mocno wyziębi się jego organizm.


15. Czy mogę wypuszczać mojego legwana „luzem” po pokoju?

Możesz, jeśli zapewnisz mu bezpieczeństwo. Po pierwsze lepiej żebyś w pokoju ze zwierzakiem był/a sam na sam, gdyż nieostrożni członkowie rodziny mogą go niechcący przydepnąć, a nawet jeśli nie to wystraszyć, jednak Twoja obecność będzie wskazana dla kontroli co leguś robi i gdzie to robi. Idąc dalej należy mu uniemożliwić dostęp do wszelkich zakamarków, skąd będzie go później trudno wydostać. Z półek należy usunąć wszelkie kruche przedmioty, które legwan może zrzucić a później się o nie poranić. Z parapetu zdejmujemy mniejsze kwiatki, na które legwan z pewnością wejdzie i albo je zniszczy albo zrzuci. W łatwo dostępnym punkcie pokoju, najlepiej na środku umieszczamy lampkę pod którą legwan będzie mógł się ogrzać, kiedy będzie czuł taką potrzebę.


16. Ile mój legwan powinien zjeść w ciągu jednego posiłku?

Zależy to całkowicie od osobnika i zje po prostu tyle ile będzie potrzebował. W misce powinien mieć tyle żeby zawsze zostawało, bo wtedy mamy pewność że nie jest głodny. I pamiętaj, nic na siłę!

17. Czy wyżywienie legwana jest kosztowne?

Może być kosztowne tylko w przypadku dorosłego zwierzaka zimą. W tym okresie ciężko o pokarm który możemy sami uzbierać, jak robimy to latem. Tak więc rośliny możemy kupować albo hodować samemu, co wychodzi nas znacznie taniej.


18. Jakie witaminy podawać legwanowi i w jakich proporcjach?

Wielu hodowców podaje legwanom Vibowit (zestaw witamin dla dzieci do kupienia w każdej aptece) ze względu na łatwość dostępu i niską cenę. Posypujemy nim karmę legwana co kilka dni, nie ma z nim większych problemów bo jest słodki i ma przyjemny owocowy zapach. Kolejne witaminy które możemy podawać legusiom to Sera Reptilin, Reptovit i Roboran H. Podajemy wg zaleceń na ulotce. Kolejnym niezbędnym składnikiem w diecie Legwanów jest wapń. Można go podawać w postaci np. sepii dla ptaków jednak tu sprawa się komplikuje gdyż większość Legwanów nie chce jeść pokarmu posypanego wapniem. Można się jednak uciec do sposobu i ukryć kawałeczek w ulubionym owocu, czy zawinąć go w liść. Wapno także podajemy co kilka dni. Nie polecam podawania legwanom wapnia w postaci syropu dla dzieci, mimo iż jest słodki i zwierzak chętnie go przyjmuje to później ma duże problemy z wypróżnianiem.


19. Po co stosujemy oświetlenie UV w terrarium?

Promienie UV są niezbędne dla prawidłowego wzrostu, rozwoju i życia naszego zwierzaka. UVA mają za zadanie wpływać na aktywność, cykl rozmnażania oraz pobudzać apetyt. Promienie UVB pomagają w syntezie witaminy D3 w organizmie. Jednak by naświetlanie dawało jakiś rezultat musi ono trwać 10-12 godzin dziennie z odległości 25-40cm.


20. Co jeśli chodzi o świetlówki oznaczają symbole 2.0, 5.0, 8.0?

Jest to procent promieni UVB jaki emituje świetlówka. Tak więc 2.0 to 2%, 5.0 to 5% i 8.0 to 8% promieni UVB.


21. Jak utrzymać wysoką wilgotność w terrarium?

Utrzymanie 80% wilgotności wcale nie jest łatwym zadaniem. Każdy terrarysta ma z tym większe lub mniejsze problemy. Podstawowy sposób na wysoką wilgotność to spryskiwanie terrarium letnią wodą parę razy dziennie. Choć jest to na dłuższą metę męczące i niezbyt praktyczne, to bez tej metody raczej nie obejdzie się przy kolejnych. Innym bardzo efektownym sposobem jest umieszczenie w terrarium foggera (ultradźwiękowego generatora pary wodnej) wytwarzającego nad powierzchnią wody gęstą mgłę. Zamiennikiem zamgławiacza może być np. fontanna także dobra na podniesienie wilgotności.


22. Czy łatwo oswoić legwana zielonego?

Jest to oczywiście możliwe, ale na pewno nie łatwe. Proces ten pochłania w zależności od osobnika od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.


23. Czy to prawda, że od legwana można zarazić się salmonellą?

Niestety tak. U większości (bo aż 77% jaszczurek) stwierdza się obecność bakterii salmonelli w organizmie. Im to nie szkodzi jednak nam może. Do zarażenia dochodzi poprzez drogę pokarmową, tak więc żeby się zarazić nasza żywność lub woda musi być skażona. Dochodzi do tego zazwyczaj gdy po kontakcie z naszym pupilem, lub zabrudzonymi kałem częściami terrarium nie umyjemy dokładnie rąk, lub gdy żywność ma bezpośredni kontakt z odchodami. Salmonella jest to bardzo poważna choroba, która w zależności od szczepu bakterii jakimi zostaniemy zakażeni może skończyć się dla nas nawet śmiercią! Tak więc zawsze po kontakcie ze swoim pupilem myj ręce
Autor: KornNelka - Aleksandra Maj
Gadu-Gadu: 2440059
E-mail: kornnelka@buziaczek.pl

Autor zdjęć: KornNelkaadres tego artykułu: http://www.egzotica.pl/articles.php?id=76