Beskydský Borůvkový ležák
Browar: Beskydský pivovárek, s.r.o. z czeskiej Ostrawicy.
Nazwa: Beskydský Borůvkový ležák
Kraj: Czeska Republika
Ekstrakt: 12%
Alkohol: 4,8%
Gatunek: Borówkowy lager
Nieprzesadnie słodkie, rzeczywiście naturalnie borówkowe z delikatnie zaznaczoną, drewnianą goryczką. Niezłe ale mogłoby być bardziej wyraziste. Wysycenie średnio-niskie.
MOJA OCENA: 6/10
Duff Beer
Browar: Duff Beverage GmbH Alling
Nazwa: Duff Beer
Kraj: Niemcy
Alkohol: 4,9%
Gatunek: jasny lager
Trafiłem na to piwo przy okazji zakupów w Lidlu i postanowiłem poświęcić 3zł na piwo, o którym Homer Simpson marzy codziennie na mojej pidżamie. To piwo to pusty, bezpłciowy, typowy koncerniak bez goryczki.
Homer poczuł się oszukany i odarty z marzeń 😉
OCENA: 3/10
Beskydský smrkáč
Piwo z dodatkiem świerkowych igieł zbieranych na terenie masywu Smrk (1276 m npm) warzone według receptury Bohuša Loknego z początku XVIII wieku.
Browar: Beskydský pivovárek, s.r.o. z czeskiej Ostrawicy.
Nazwa: Beskydský smrkáč
Kraj: Czeska Republika
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 6,2%
Gatunek: Smoked IPA
Zdecydowanie najlepsze z czterech piw, które piłem przy ostatnim pobycie w Beskidzkim browarze. Nieprzesadna ale wyraźna wędzonka ujawnia się od pierwszego łyku. Dobrze zbalansowane, pełne ciało z bogatym wachlarzem aromatów chmielowych, od ziołowych po zielone i białe owoce. Goryczka wyraźna, trochę łodygowa. Bardzo udane piwo.
MOJA OCENA: 8/10
Chmielona Ice Tea #2
Styl: Nachmielona Czarna herbata z miodem i cytryną
Data przyrządzenia: 24-01-2018
Użyte chmiele:
13′ – 8g Marynka
Składniki:
– herbata liściasta czarna cejlońska – 20g dodane na koniec gotowania, parzona 5 minut.
– sok z jednej cytryny i pomarańczy dodany po wystudzeniu
– łyżka miodu lipowego na litr gotowego napoju, dodano po wystudzeniu
– słodzik Cologran 3 tabletki na litr napoju
Ilość gotowego napoju: 2 litry
Miłosław Black IPA z Yuzu
Mecz Minnesota Vikings przeciwko Philadelphia Eagles o wejście do finału Super Bowl. Potrzebuję ciekawego ale niezbyt ciężkiego piwa do tego widowiska, w końcu jest środek nocy 😉 Wybór padł na Back IPA z Yuzu z Fortuny.
Nazwa: Miłosław Black IPA z Yuzu
Ekstrakt: 13,5%
Alkohol: 5,6%
Gatunek: Black IPA ze skórką yuzu
Trochę wodniste, wyraźnie palone, kawowe z całą gamą chmielowych aromatów w postaci żywicy i cytrusów. Wysycenie średnie. Goryczka żywiczno-popiołowa, całkiem fajnie zaznaczona.
MOJA OCENA: 7/10
Bergamłot
Browar: Warsztat Piwowarski z Wrocławia
Nazwa: Bergamłot
Ekstrakt: 13%
Alkohol: 5,5%
Gatunek: Amber Ale z dodatkiem bergamotki
Słodkawe, karmelowe w podstawie. Ziołowe i cytrusowe akcenty budują fajną kontrę słodową. Goryczka dość wyraźna, ziołowo-przyprawowa, lekko zaalegająca. Wysycenie średnie. Niezłe piwo.
Moja ocena: 6/10
Das Oberschlesiche Bier Mocne
Nazwa: Das Oberschlesiche Bier Mocne
Alkohol: 6,2% obj.
Gatunek: mocny lager
Kolor: złote, klarowne
Z Połczyna-Zdroju do pierwszej śląskiej miejscowości jest dokładnie 557 kilometrów. Skąd zatem pomysł aby warzyć piwo o tej nazwie? Nie wiem, ale jako rodowity Ślązak nie mogłem przejść w sklepie obok tego piwa obojętnie. Kosztowało 2,20 zł jeśli dobrze pamiętam, więc nie oczekuję po nim zbyt wiele 😉
Piwo w zapachu ma jakąś nieprzyjemną nutę kociego suchego żarcia. W smaku bardzo mdłe, miodowo-mydlane z posmakiem kociego żarcia. Straszny syf! Jedno z najgorszych piw jakie piłem w życiu.
OCENA: 1/10
Kustosz 100% Chmiel Lubelski
Nazwa: Kustosz 100% Chmiel Lubelski
Ekstrakt: 11,4%
Alkohol: 5,5% obj.
Gatunek: jasny lager
Kolor: złoty, klarowny
Zapach: Słodowy, kwaskowaty, nijaki. Brak jakichkolwiek nut chmielowych.
Kupione przy okazji zakupów w Biedronce. Poczciwy, pijalny lager w dobrej cenie. Niestety tytułowy chmiel lubelski totalnie niewyczuwalny. Goryczka minimalna. Wysycenie trochę za wysokie.
OCENA: 5/10
Beskydské žito
Browar: Beskydský pivovárek, s.r.o. z czeskiej Ostrawicy.
Nazwa: Beskydské žito
Kraj: Czeska Republika
Ekstrakt: 13%
Alkohol: 5,8%
Gatunek: Rye Amber IPA
To piwo było niezłe, ale bez szału. Delikatna chmielowość, niska faktura mimo 13% ekstraktu i żyta w zasypie. Lekko chlebowe. Bez charakteru.
MOJA OCENA: 5/10
Master Tmavý 18°
Nazwa: Master Tmavý 18°
Ekstrakt: 18%
Alkohol: 7%
Gatunek: Dunkel Bock
Piwo wypite do obiadu po zdobyciu Lysej Hory. Pełne, oleiste, ciężkie, trochę porterowe ale mimo wszystko puste i mało wyraziste. Kandyzowany cukier, suszone owoce, przypieczona skórka chleba. Wysycenie niskie.
OCENA: 6/10
Lissa Huera IPA
W dzień poprzedzający wejście na Łysą Górę, królową czeskich Beskidów, wybraliśmy się z żoną do Beskidzkiego Pivovarku na i po piwko. Lissue Huera IPA, towarzyszyła mi w plecaku i poprawiała morale przy wejściu w sobotę na szczyt Lysej (1323 m.n.p.m.).
Browar: Beskydský pivovárek, s.r.o. z czeskiej Ostrawicy.
Nazwa: Lissa Huera IPA
Kraj: Czeska Republika
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 6,3%
Gatunek: IPA
Słodowość karmelowa z kontrą żywicznych aromatów chmielowych. Jest dość pełne, świeże, chce się wziąć kolejny łyk. Goryczka nijaka i stanowczo za niska. Mimo wszystko niezłe piwo, umiliło wędrówkę 🙂
MOJA OCENA: 6/10
Komes Russian Imeprial Stout
Nazwa: Komes Russian Imperial Stout
Ekstrakt: 25%
Alkohol: 12%
Gatunek: Russian Imperial Stout
Czekoladowo-palone, popiołowe, suszone owoce i trochę drewna. Świetny stosunek jakości do ceny jak w pozostałych Komesach. Nie ma brawury, ale najtańszy RIS dostępny w Polsce okazuje się być całkiem solidny. Alkohol dość wyraźny, drapie w przełyk, leżak powinien mu posłużyć, więc jedną butelkę zaniosłem do piwnicy w zapomnienie. 🙂
OCENA: 7/10
žabák 15° Světlý speciál medový
Browar: Minipivovar Skřečoňský žabák z Bohumina
Nazwa: žabák 15° Světlý speciál medový
Kraj: Czeska Republika
Ekstrakt: 15%
Alkohol: 6.2%
Gatunek: lager miodowy
Treściwe, pełne, kwaskowato-słodkie. Miodowość fajnie przeplata się z tyt0niowo-drewnianą, całkiem wyraźną goryczką. W tle trochę ziołowych aromatów. Piwo wysoko wysycone.
MOJA OCENA: 7/10
Vánoční Speciál
Popołudniowy spacer zawsze spoko, zwłaszcza jeśli jest zwieńczony piwem 🙂 Tym razem poniosło mnie do Owieczki w czeskiej Karvinie. Razem wyszło ponad 10 kilometrów i udało mi się jeszcze załapać na Owieczkowe piwo świąteczne czyli Vánoční Speciál, będzie okazja porównać go z moim świątecznym potworem 🙂
Browar: Karvinský pivovar Larische
Ekstrakt: 11,6°
Alkohol: 4,6%
Gatunek: Winter Ale
Kolor: bursztynowy, zemglony
Piana: ładna, drobna, zbita
W aromacie kardamon przykrywa wszystko inne. W smaku dość wytrawnie, piwo o niskiej fakturze, wydaje się być przeciwieństwem ciężkich, świątecznych piw. Kardamon również w smaku wyłania się na pierwszy plan. Tuż za nim majaczą goździki. Goryczka solidna, wyraźna i lekko pestkowa. Wysycenie trochę zbyt wysokie.
MOJA OCENA: 6/10
Miłosław Borowikowe Ale
Nazwa: Miłosław Borowikowe Ale
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 5,6%
Gatunek: Brown Ale z dodatkiem borowików
Delikatne, gładkie, orzechowo-czekoladowe, nuty toffi, przypieczona skórka chleba. Jest też jakaś ziemistość, może właśnie pochodząca od grzybów. Poza tymi torfowymi nutami nie wyczuwam nic, co by je przypominało. Wysycenie niskie dzięki czemu piwo bardzo szybko znika ze szkła.
MOJA OCENA: 6/10